Парламентът задължи Министерския съвет в срок от седем дни да приеме програма за предоставяне на компенсации, свързани с цените на електрическата енергия на небитовите крайни клиенти за периода 1 юли–31 декември 2024 г.
Проектът на решение е внесен от Делян Добрев (ГЕРБ-СДС), Искра Михайлова ("Възраждане"), Станислав Анастасов (ДПС), Драгомир Стойнев (БСП) и Павела Митова (ИТН). Той беше приет със 185 гласа "за" и 5 "въздържали се".
Вносителите предлагат бизнесът да получава компенсация в размер на 100% от разликата между реалната средномесечна цена на пазар "Ден напред" на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) и праг от 180 лв./MWh, като това да се случи със задна дата – от 1 юли до края на 2024 г.
В предложението на ГЕРБ присъства условието, че "не се изплаща компенсация на небитовите крайни клиенти с цени под базовата цена". Това означава, че компании, които плащат средно на месец под 180 лв./MWh, няма да получат компенсации, а ако цената им е била, например, 250 лв./MWh за месеца, ще получават 70 лв. компенсация за всеки потребен мегаватчас. Няма значение дали компанията е на печалба, на загуба, дали самата тя печели от скъпия ток и т.н.
До края на юни 2024 г. действаха други правила за компенсациите, според които държавата покриваше всичко над 200 лв./MWh. Но през тази година схемата не беше активирана, защото цените на тока не достигнаха средномесечния заложен праг.
Предвижда се средствата за плащане на компенсациите по Програмата да се осигуряват от набраните във Фонд "Сигурност на електроенергийната система" целеви вноски, предвидени в Закона за прилагане на разпоредбите на Закона за държавния бюджет.
В мотивите от доклада на енергийната комисия се посочва, че от началото на месец юли 2024 г. се наблюдава тенденция за повишаване на цените на електроенергията на свободния пазар в България и региона.
През месец юли 2024 г. на пазарния сегмент "ден напред" са постигнати рекордно високи цени на електроенергията за 19 юли 2024 г. цена в размер на 1705.72 лв. за 20 юли 2024 г. в размер на 1032.44 лв. , за 22 юли 2024 г. в размер на 1662.46 лв.
Средната цена на електроенергията в България е третата най-висока в Европейския съюз, след тази в Унгария и Румъния, като дори превишава нивата на цените на традиционно скъпите пазари на електроенергия в Италия и Гърция. Очакванията за месеците напред са, че тези ценови нива ще се запазят, се посочва още в доклада на комисията.
В хода на дискусията Радослав Рибарски от ПП-ДБ поиска компенсация да получават и домакинствата в положение на енергийна бедност.
Делян Добрев призова залата да не подкрепя предложението му и обясни, че ако тези домакинства се включат към компенсацията, цените няма да се намалят, а ще се увеличат.
"Ако впишем домакинствата в положение на енергийна бедност, то ще им вдигнем цената на тока, защото това решение да се компенсира до 180 лв., а те в момента плащат 127 лв. Значи Рибарски иска токът на бедните да го направим от 127 лв. на 180 лв. Той иска да обърка залата и този проект на решение да стане такава каша, че МС да не може да го изпълни", допълни Добрев.
Предложението на Рибарски не беше прието.
Кристина Минчева
Кристина Минчева е завършила журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Интересува се от вътрешна и международна политика, по-специално от процесите в Близкия изток. Занимават я и теми, свързани с борбата с дезинформацията и фалшивите новини, човешките права и бежанците.