Работещите в музеите и галериите обявиха протест на 18 и 19 май с искания за по-високи заплати и по-добри условия за труд. Той ще съвпадне с Нощта на музеите - 19 срещу 20 май.
„Кризата в духовността е по-страшна от икономическата криза. Гилдията ни застарява, а ниското заплащане демотивира младите специалисти. Музеите и галериите ни изостават от европейското и световно ниво, а без тях няма културен туризъм“, заявяват те в отворено писмо до медиите.
В момента служителите в музеите и галериите в България са около 2500 души. Средната заплата за бранша е 456 лв., показват данни на синдикатите. В това число влизат и специалистите с висше образование – научни сътрудници, реставратори, уредници и др.
В същото време в Нощта на музеите, 19 срещу 20 май, се очаква да се включат над 20 музеи и галерии. Тогава те ще работят с удължено работно време, а входът ще е свободен. Програмата за тазгодишната инициатива ще бъде представена от Министерството на културата на 17 май.
Нощ на музеите е организирана за първи път през 1997 година в Берлин под името Дълга нощ на музеите (Lange Nacht der Museen). За няколко години идеята за се разпространява в цяла Европа. В България за първи път се провежда през 2005 г. в Пловдив като Нощ на музеите и галериите.
Тазгодишната Нощ на музеите ще се проведе само ден след Международния дел на музейното дело.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир