Песенният конкурс Евровизия е основан през 1956 г. с цел да обедини европейските страни след края на Втората световна война чрез музика и забавление, в което да участват държавите от континента.
Не мога да кажа каква е била ситуацията преди 60 години, но през последното десетилетие Евровизия е по-скоро болезнен политически фарс с редки проблясъци на творчески талант, отколкото спояващото музикално събитие на годината.
На първо място, подборът на национално ниво на изпълнителите и песните често пъти повдига въпроси, тъй като във все повече страни той не става чрез конкурс, в който хората да гласуват. Така през 2014 г. без кастинг на национално ниво Кончита Вурст бе избрана от австрийските организатори да представя държавата им, което раздели обществото, а впоследствие и континента.
Причината бе, че артистът е травестит, който се появи на сцената в рокля и брада, а немалко сметнаха името, което си е избрал, Вурст (значещо „наденица“ на немски), за подигравка. Последвалата му победа бе оспорвана и с мотивите, че той е победил заради своята ексцентричност и скандала, който предизвика, вместо с песента си.
Сериозно разделение настъпи и след победата на Джамала от Украйна през 2016 г. със своята песен „1944“, разказваща за изселването на 380 000 кримски татари по заповед на Сталин в Централна Азия. Въпреки че регламентът на конкурса изрично гласи, че песните не могат да са политически обвързани, в случая бе направено изключение.
Евровизия продължи да бъде бойно поле между Русия и Украйна и тази година, когато Киев отказа да допусне руската изпълнителка на своя територия, защото била пяла в Крим след присъединяването му към Русия. Това ако не е политика, здраве му кажи.
Двойните аршини обаче не са присъщи само на организаторите, а и на редовите гласуващи на конкурса. Сещате се за какво говоря: „Ония гадняри от „име на случайна европейска страна“ не гласуваха за нашето момче, ‘щото ни мразят“, и прочие.
И докато това не е валидно за абсолютно всички страни и абсолютно всички случаи, то доказателствата за комшулък са повече от солидни. Няколко примера от графиката на британския „Телеграф“ за периода 2006 – 2016 година:
Швеция гласува най-много за както следва: Австралия (въпреки че тя участва едва от две години и не е представителна извадка), Норвегия, Финландия, Холандия, Дания. За Швеция гласуват най-много от следните страни подред: Дания, Норвегия, Финландия, Исландия, Естония.
Хърватия гласува най-много за: Босна и Херцеговина, Македония, Сърбия, Словения, Албания. За Хърватия гласуват най-много от следните страни подред: Босна и Херцеговина, Македония, Словения, Черна гора, Швейцария (където има голям брой имигранти от бивша Югославия), Сърбия.
Украйна гласува най-много за: Азербайджан, Русия, Беларус, Грузия, Молдова, Армения. За Украйна гласуват най-много от следните страни подред: Беларус, Молдова, Азербайджан, Грузия, Русия, Латвия.
Според изданието в Евровизия има три блока от страни, които в голяма част от случаите гласуват една за друга: Балкански, Съветски и Скандинавски.
Честно казано, досега нито една песен, която сме представяли на Евровизия, не ми е харесвала. Ама никак. Изключения не правят представянията на Поли Генова и Кристиан, които пожънаха много добър успех, за който ги поздравявам. Въпреки това и сега, и миналата година стисках палци те да победят и да „прославят родината“, нищо, че фаворити ми бяха песни от чужди страни. И повечето от вас много добре разбират за какво говоря – важното е да победи България, независимо дали песента ни харесва или не. Подобно желание не е присъщо само на нас, „тесногръдите българи“, а и на повечето европейци, на повечето земляни. Дали е естествено – със сигурност, дали е етично – това е друг въпрос, над който да се замислим генерално.
Вследствие на човешката природа всяка обективност на конкурса е безнадеждно загубена и той просто е безсмислен. Нещо повече, политиката и скандалите около него са толкова по-ярки и интересни от царстващото творческо бездарие, че – иронично – Евровизия разделя обществото много повече отколкото го обединява.
На същото мнение са и болшинството анкетирани през 2013 г. във Великобритания (1722 души), Германия (1012 души), Франция (999 души), Дания (1013 души), Швеция (1012 души), Финландия (932 души) и Норвегия (669 души).
На въпроса: „Вярвате ли, че Евровизия сближава или не сближава Европа?“, отрицателно са отговорили 76% от британците, 66% от германците, 68% от французите, 66% от датчаните и 52, 56 и 55% от шведите, финландците и норвежците. Смятащите, че конкурсът сплотява континента, са между 14 и 33% в различните страни.
Мнозинството от запитаните също така е на мнение, че някои държави страдат от нечестно политическо гласуване от страна на други състезатели и нямат реален шанс да спечелят Евровизия.
Дори няма да отварям дума за участието на Австралия и Израел на конкурса (за които може да прочетете тук), цялата работа просто е насилена и двулична. Да, в никакъв случай не може да се твърди, че всички оценки до една са политически мотивирани, но колко от тях реално са, и влияят ли на крайния резултат? Видно от примерите по-горе, определено мога да твърдя, че да.
Харесва ни или не, всеки има правото да говори за правата на хомосексуалните и травеститите, политическите си пристрастия, възгледи за толерантност и национални комплекси, но Евровизия просто не е мястото за това. Разбира се, че изкуството трябва да бъде политически и социално обвързано, но не и подвластно, в противен случай е пропаганда, не по-различна от тази на Гьобелс и Чърчил, на СССР и САЩ. Границата е тънка, а в последно време дори незабележима, но я има и съм убеден, че я различавате. Просто трябва да надскочим себе си и да я признаем. Докато това не се случи, Евровизия не бива да продължава да съществува, защото няма да е нищо по-различно от политически фарс, в какъвто, за съжаление, се превърнаха твърде много културни събития по света и у нас.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10571
16
15.05 2017 в 13:02
9030
15
15.05 2017 в 09:07
9030
14
15.05 2017 в 09:06
9029
13
14.05 2017 в 19:01
20699
11
14.05 2017 в 13:16
А трите крави по БТВ (тези с хубавите баджаци) даже предложиха министъра на външните работи да повдигне въпроса защо съседите не са гласували за нас. И като знаем кой е министър нищо чудно и да го направи.
Не знам друго, но лицемерието става общоприет начин н живот. А това вече е много страшно.
21061
10
14.05 2017 в 12:52
42249
9
14.05 2017 в 11:38
https://youtu.be/852pkTt8g9s
42249
8
14.05 2017 в 11:12
Michael Jackson never die
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?