Екомитинги в Сърбия срещу добива на литий
Десетки хиляди души се събраха днес в Белград на протест срещу добива на литий в Сърбия въпреки предупрежденията на официални представители, че има предполагаем заговор за сваляне на популисткия президент Александър Вучич и неговото правителство, предаде Асошиейтед прес.
По-рано Вучич заяви, че е получил сигнал от руските разузнавателни служби, че днес в Сърбия се подготвят "масови безредици и преврат" от неуточнени западни сили, които искат да го свалят от власт.
Голямото множество скандираше "Няма да има добив" и "Измяна, измяна".
Правителствени служители и контролирани от държавата медии започнаха мащабна кампания срещу протеста, сравнявайки го с въстанието на Майдана в украинската столица Киев, което доведе до свалянето на тогавашния проруски президент на страната Виктор Янукович през 2013 г., посочва АП Организаторите на протеста в Белград заявиха, че той ще бъде мирен.
Днешният ни митинг е екологичен и няма политически амбиции, но правителството ни обвини, че се опитваме да организираме преврат, заяви популярната актриса Светлана Бойкович. Дойдохме тук днес, за да издигнем глас срещу нещо, което е извън политиката, добави тя.
Протестът в центъра на сръбската столица идва след седмици на протести в десетки градове в цялата страна срещу правителствения план да се разреши добивът на литий в плодородна земеделска долина в западната част на страната.
Спорният проект за добив на полезни изкопаеми се превърна в политическа разломна линия в балканската страна заради опасенията от въздействието му върху околната среда, пише в. „Гардиън“.
Сърбия разполага с огромни залежи на литий в близост до западния град Лозница, където проектът за добив, разработван от англоавстралийската минна компания Rio Tinto предизвиква напрежение.
Залежите са открити през 2004 г., но след седмици на масови протести правителството беше принудено да спре проекта през 2022 г. Проектът е възобновен след съдебно решение от миналия месец, в което се казва, че заповедта за отмяна на разрешителните, издадени на Rio Tinto, „не съответства на конституцията и закона“.
Сръбското правителство подписа меморандум за разбирателство с Европейския съюз, който се счита за първата стъпка в разработването на литиевите ресурси на Сърбия.
Литият е стратегически ценен метал, необходим за батериите на електрическите превозни средства, което го прави ключов за подпомагане на преминаването на автомобилната индустрия към по-екологично производство.
Мината трябва да служи като жизненоважен източник за захранване на прехода към зелена енергия в Европа, въпреки че проектът продължава да е непопулярен сред много хора в Сърбия поради опасения, че мината ще замърси водните източници и ще застраши общественото здраве.