NYTimes: България усложни още повече битката за ООН
Авторитетни световни медии коментират днес втората номинация на България за генерален секретар на ООН.
Битката за следващия лидер на ООН стана още по-сложна, след като упорито разпространяваните слухове се потвърдиха и България обяви още една номинация за поста, пише "New York Times".
Кандидатурата на българския дипломат Кристалина Георгиева, която е вицепрезидент на Европейската комисия и бивш вицепрезидент на Световната банка, може да промени сметките на Запада и Русия за това кой ще смени Бан Ки-мун като генерален секретар през януари, коментира вестникът и припомня, че номинацията беше обявена от премиера Борисов, след като на последното гласуване в Съвета за сигурност на ООН Ирина Бокова остана пета.
Кандидатурата на Георгиева я поставя в директна конкуренция със сънародничката й Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО, отбелязва NYTimes и отбелязва, че въпреки оттеглянето на официалната българска подкрепа за кандидатурата й тя обяви, че остава в състезанието.
Бан Ки-мун ще приключи втория си 5-годишен мандат в края на годината. Изборът на наследника му е в ръцете на петте членки на Съвета за сигурност с право на вето, особено Русия и САЩ, които сериозно разделени, особено заради войната в Сирия.
12 кандидати влязоха в състезанието и бившият премиер на Португалия и бивш ръководител на агенцията на ООН за бежанците Антониу Гутериш е фаворит след последното гласуване.
Дипломати казват, че Георгиева е сериозен съперник за него.
Русия настоява следващият генерален секретар да е от Източна Европа, но Георгиева е смятана по-скоро за близка до Запада.
В следващите няколко дни тя ще бъде изслушана от Общото събрание.
Financial Times също обръща внимание на втората българска номинация, като дава думата на самата Георгиева.
"За седмица ще трябва да свърша работата, която другите кандидати свършиха за една година", казва тя пред авторитетното издание. Статията е озаглавена “Побутвана от Берлин, Георгиева скочи в състезанието за лидер на ООН“. Георгиева е питана за Сирия, за това на кой бивш генерален секретар на организацията симпатизира, за това имало ли е вариант да приеме да бъде номинирана от друга държава.
За Сирия Георгиева казва, че кризата показва колко е важно да се обръща внимание на групировки като "Ислямска държава" и "Боко Харам" и допълва: "Имало е случаи в миналото, когато въоръжени групировки са се сражавали докато свалят правителството, стават легитимни представители на страните си и идват да говорят пред ООН в Ню Йорк. Това е като шофирането – понякога трябва да хвърляш по едно око в огледалото за задно виждане, но преди всичко трябва да следиш пътя пред себе си."
Според изданието преди номинацията на Георгиева е имало месеци на политически маневри от Берлин през София до Москва и че премиерът Бойко Борисов е взел решението отчасти по настояване на Германия.