Три проекта спечелиха финансиране по програма ''Заедно за здраве''

OFFNews 18 ноември 2024 в 11:19 679 0

Заедно за здраве

Снимка PR Care

Победителите в дарителската програма "Заедно за здраве"

Три от 16 кандидатствали проекта на неправителствени и пациентски организации спечелиха дарителската програма на ТЕВА България "Заедно за здраве" 2024 и ще получат финансиране за продължаване на дейности по свои настоящи проекти през 2025 г., свързани с помощ към пациенти и техните семейства.

Кои са победителите

Проектът "Създаване на навигационна система в мобилно приложение-дневник LIFE за пациенти с рак на гърдата“ на Българското дружество за борба с рака на гърдата и други гинекологични тумори (БДРГ) предлага обучение на пациентите, повишава тяхната информираност за болестта и възможните лечения. Създаването на навигационна система в приложението ще насочва пациентите към различни видове и нива на информация, в зависимост от въведените пациентски данни. Така пациентът ще има достъп до валидирана информация, поетапно, в зависимост от конкретната ситуация, в която се намира, без приложението да препоръчва една или друга терапия.

Това е приложение, създадено специално за вече диагностицирани пациенти с рак на гърдата. Тъй като пътят на пациента с рак е доста сложен, а хората не знаят какво да правят, ролята на нашето приложение е да ги информира за всеки етап от лечението и да им помогне да имат по-добро качество на живот, а и по-дълга преживяемост. С получените средства искаме да персонализираме още повече нашето приложение – да подаваме на всеки конкретен пациент информацията поетапно, според неговите нужди и така пътят му през лечението да е по-лесен, обясни идеята на проекта д-р Мариела Василева от Българско дружество за борба с рака на гърдата и други гинекологични тумори.

Друг победител е проектът „Подкрепа за малките герои с диабет и техните родители“ на Фондация "За Нашите Деца". В партньорство с ДГ 124 „Бърборино“, София, под патронажа на клиниката по ендокринология към СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, се предлага помощ на деца с инсулинозависим захарен диабет тип 1 от ДГ 124 и техните родители. Психологическата подкрепа на децата с диабет включва Арт-терапия, логоритмични сесии, игрови сесии за емоции и граници, лечебна физкултура и др. Индивидуално и групово консултиране за родителите от психолог.

Нашата фондация над 32 години инвестира знания и усилия в подобряване на ранното детство, защото това е най-важният период във формирането на децата. Каквото посеем в тях, това ще видим, когато пораснат. Сега искаме да направим още един детски комплекс като комплексите ни в София и Пловдив за работа с деца със специални потребности и трудности в развитието. Проектът ни е насочен към това да не се разделят децата на различни категории. Някои могат малко повече, други – по-малко, но всички те са просто деца. Помагаме и на родителите, защото те са притеснени, уплашени, стресирани и съмняващи се дали ще се справят. Точно тук е нашата работа – да им дадем нужните знания и им покажем, че не е страшно, обясни Мариана Тасева, изпълнителен директор на Фондация „За нашите деца“.

Третият одобрен проект е „Психологическа подкрепа на пациентите с рядкото заболяване Периневрални кисти на Тарлов“ на Сдружение на тарловите пациенти в България.

Целта му е предоставянето на психологически консултации и срещи с пациентите за подобряване качеството им на живот; извеждането на ресурси за преодоляване на блокажите и способности за справяне със страховете за бъдещето; подпомагането на пациентите по време на етапите на приемане на болестта и изграждане на стратегии за пълноценен живот, въпреки диагнозата.

Нашето заболяване се неглижира и от медиците, и от институциите. Обикновено чуваме от лекарите, че нищо ни няма, че кръстът боли не от кистите, а от дискова херния. Или казват, че си въобразяваме болката и ни пращат на психиатър. Много от нас са на легло, но нямат ТЕЛК, защото нашето заболяване не фигурира в наредбата за медицинска експертиза. Не могат да се лекуват в болница, защото няма клинична пътека за периневрални кисти на Тарлов. И когато всички ни отхвърлят, без психологическа подкрепа не можем да се справим. А в България психолог по Здравна каса няма. Затова съм благодарна на всеки служител на ТЕВА, който е гласувал за нашия проект. Предвиждаме индивидуални психологически консултации, при които има атмосфера на интимност и хората могат да споделят най-големите си страхове. Ще има и малки групови терапии не само с пациенти, но и с техните семейства, каза Моника Маринова,  председател на Сдружението на тарловите пациенти в България.

"С дарителската програма на ТЕВА „Заедно за здраве“ подкрепяме работата на част от многото организации у нас, които всеки ден подпомагат пациенти и техните семейства в процеса на лечение. За ТЕВА като компания и за всички наши служители, които с огромно желание се включват в програмата, оценявайки проектите и избирайки печелившите, тази програма ни носи гордост, удовлетворение, че можем да помогнем на организации, които ефективно да помогнат на пациентите, особено на тези с тежки заболявания. Много често тези пациенти губят своята независимост, възможността да планират живота си, а понякога имат усещането за загуба на достойнство. Ето защо е толкова важно да подкрепим тези хора да продължат напред в борбата със заболяването", сподели Николай Хаджидончев, изпълнителен директор на Тева в България и Гърция.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Как се раждат снежинките?