Университетската болница "Св. Иван Рилски" в София ще тества безплатно желаещи за хепатит С в седмицата от 18 до 22 май, съобщават от лечебното заведение.
Методът, който ще се използва, няма да е от типа на т. нар. бързи тестове, а серологичен, който е с най-висока чувствителност и специфичност. Изследването е безплатно, но, с цел да се избегне голямо струпване на хора, ще бъде само с предварително записване на час на тел. 0876 01 39 13. Пробите ще се вземат от понеделник до петък от 11:00 до 14:00 часа.
Кампанията, е насочена към:
- хора, които в миналото (преди 1992 г.) са имали кръвопреливане или са били подложени на оперативни интервенции;
- такива, които смятат, че са имали рискови ситуации (например използване на нестерилни инжекционни прибори), които би могло да са довели до инфектиране.
Инициативата е в рамките на пролетната Европейска седмица за тестване за ХИВ и хепатити и се провежда в партньорство със Сдружение ХепАктив.
Смята се, че основните начини за инфектиране с вируса на хепатит С са при преливане на кръв и кръвни продукти преди 1992 г. (вирусът на хепатита е открит едва през 1989 г. и до тогава кръвните продукти не са били изследвани за наличието му); при оперативни интервенции в миналото; при определени рискови ситуации (венозна употреба на наркотици, необезопасени сексуални контакти и др.).
Пациенти, при които се установи инфекция, ще бъдат пренасочвани за безплатна консултация и назначаване на терапия в Клиниката по гастроентерология на УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, където се намира най-големият център за лечение на вирусни хепатити в България. От 2016 г. безинтерфероновата терапия, която осигурява над 99,4% изчистване на вируса, се покрива напълно от НЗОК.
„В България имаме възможност да осигурим терапия на 5000 пациенти на година, е реално през болниците преминават пет пъти по-малко. Излиза, че медикаментите са осигурени, но няма кого да лекуваме“, обяснява председателят на Българското дружество по гастроентерология и проф. Красимир Антонов, който оглавява Центъра за лечение на вирусни хепатити в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Според него този проблем допълнително се е задълбочил от коронавирусната пандемия, заради която, близо месец в Клиниката по гастроентерология се лекуваха само спешни пациенти. „Вместо активно да търсим заразени и да им помогнем преди вирусът да е увредил фатално черния им дроб, ние лекувахме последствията“, допълва той.
„Вирусните заболявания като хепатит С няма да изчезнат и е от изключителна важност информационните и скрининг активности да не бъдат прекъсвани, особено в условията на подобна пандемия. Опитът сочи, че в условия на криза, ограничаване на достъпа до тестване, води до увеличен брой къснодиагностицирани случаи и забавен достъп до медицински грижи и лечение. Появата на усложнения в следствие на нелекувания хепатит С имат не само пряко отношение към здравето на пациента, но и обременяват допълнително и без друго натоварената здравна система. Нека спрем това, изследвайте се за хепатит С“, споделя Силвана Лесидренска, председател на Сдружение ХепАктив.
Хепатит С е седмата причина за смъртност в света и първата за развитие на рак на черния дроб. Инфекцията може да протече безсимптомно в продължение на 30 години. Когато се появят първите симптоми, пациентите вече са развили тежки усложнения, най-честото от които е чернодробната цироза. При 74% от тях болестта засяга не само черния дроб, но и метаболитната, сърдечно-съдовата, неврологичната и дерматологична, бъбречна и др. системи. Честотата на инфекцията у нас е 1.1%, което означава около 77 000 души. Поради липсата на симптоматика и на профилактика над 90 % от болните от хепатит С не знаят, че са заразени и съответно не се лекуват, а продължават да разпространяват вируса. Повече от 50% от пациентите се диагностицират на среден до тежък етап на развитие на болестта заради липса на диагностика.
А ето какво показват данните за пациентите, които са се лекували от хепатит С от 2016 година насам:
Година |
Лекувани пациенти в УМБАЛ "Св. Иван Рилски" |
Общо за страната |
2016 | 68 | 556 |
2017 | 297 | 1418 |
2018 | 193 | 1128 |
2019 | 142 | 880 |
2020 | 46 |
N.A. |
„Хепатит С и ракът на черния дроб вървят ръка за ръка. Изоставаме тревожно в диагностицирането на новите случаи. Ако спешно не вземем мерки, последствията могат да бъдат много сериозни“, предупреждава проф. Антонов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)