В Световния ден за борба с артериалната хипертония, кардиолозите на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ обръщат внимание на състоянията и методите за диагностика, които са по-малко известни, но важни за правилното проследяване на заболяването.
Има все повече доказателства, че не периферното кръвно налягане (това, което мерим с т.нар. апарат за кръвно), а централното артериално налягане (налягането измерено в аортата) е по-показателно за бъдещи сърдечносъдови събития, тъй като осигурява на лекарите повече информация за състоянието на кръвоносните съдове и съответно дали има увреждания на таргетните органи.
„Понякога периферното кръвно налягане може да е ниско, но централното аортно налягане - високо, което показва, че има скрит проблем, който трябва да се изясни“, обяснява кардиологът д-р Нели Георгиева.
Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ е единственото място у нас, където централното аортно налягане може да бъде измерено и определено чрез неинвазивни методи. Изследването се извършва със специален апарат, с който се прави 24-часово мониториране на централното аортно налягане. Измерването може да стане и за 5-10 минути, както при стандартните апарати за кръвно, при пациенти, при които все още няма симптоми, а се цели профилактика.
Друго обстоятелство, на което малко се обръща внимание при диагностиката на артериалната хипертония, е връзката ѝ със сънната апнея. Обструктивната сънна апнея (ОСА) е една от честите вторични причини за повишаване на кръвното налягане. Около 50% от пациентите с ОСА имат хипертония, a около 30% от пациентите с хипертония страдат от сънна апнея. Състоянието засяга 24%-26% от мъжете и 17%-28% от жените на възраст между 30 и 70.
При здравите хора кръвното налягане естествено се понижава с между 10 и 20% през нощта. Хората с обструктивна сънна апнея, които имат непонижаващо се кръвно налягане през нощта, са изправени пред повишен риск от сърдечносъдови проблеми. Освен това много пациенти с обструктивна сънна апнея изпитват внезапно и ясно изразено повишаване на кръвното си налягане, когато се събудят сутрин. Този „сутрешен скок“ е друг фактор, който може да увеличи риска.
Д-р Георгиева от клиниката по кардиология, която работи с иновативния апарат за измерване на централното аортно налягане, съветва всички пациенти над 50-годишна възраст поне веднъж годишно да се подложат на това лесно достъпно и неинвазивно изследване.
Препоръката важи и за по-млади хора, които вече имат повишено кръвно налагане или са с повишена кръвна захар и високи стойности на холестерола.
В последните години хипертонията все повече се подмладява. Това е начин ще определим сърдечносъдовия риск при пациенти (със симптоми или без) и ако се наложи навреме ще вземем мерки, преди високото кръвно налягане да е започнало да уврежда органите ни, съветва д-р Георгиева.
Обструктивната сънна апнея също може да се контролира успешно, припомня д-р Петър Калайджиев, който има и защитена дисертация на тази тема. Лечението не само подобрява качеството на съня, но може да помогне за справяне с хипертонията. Единият начин е чрез осигуряване на непрекъснато положително налягане в дихателните пътища (CPAP). CPAP включва носенето на маска за лице, прикрепена към апарат, с която пациентът спи през нощта. Друг начин за управление на сънната апнея, който може да понижи кръвното налягане, е загубата на тегло чрез промени в диетата и начина на живот.
Опитният кардиолог съветва: Ако имате високо кръвно налягане, причината може да е обструктивна сънна апнея. Помислете дали някой от следните симптоми важи за вас:
1. Сънливост през деня
2. Трудности с вниманието и паметта
3. Главоболие сутрин
4. Сухота в устата при събуждане
5. Раздразнителност, тревожност или депресия
Той припомня, че сънната апнея често не се разпознава от пациентите, а от партньора в леглото, който пръв забелязва нощни симптоми на сънна апнея:
1. Силно хъркане
2. Задушаване или задъхване по време на сън
3. Паузи в дишането по време на сън
„Изпитването на един или повече от тези симптоми не означава непременно, че имате сънна апнея, но е добра причина да обсъдите съня с вашия лекар“, убеден е д-р Калайджиев.
***
В световен мащаб сърдечносъдовите заболявания са причина за 17 милиона смъртни случая на година – 1/3 от общия брой. От тях усложнения на артериалната хипертония са 9.4 мил. годишно. Хипертонията е отговорна най – малко за 45% от смъртните случаи, дължащи се на сърдечни инциденти. Тазгодишното мото на кампанията, обявено от Световната лига по хипертония, е „Измервайте кръвното си налягане точно, контролирайте го и живейте по-дълго“ .
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк