Уникално по своята абсурдност решение, което е чудесна илюстрация за ефективността и преливането от пусто в празно в съдебната система, взеха два български съда.
Делата, с които трябва да се постанови дали планираният референдум за Бедечка е законен или не, ще се състоят... след провеждането на референдума.
Така първо ще се изхвърлят 200 000 лева за провеждането му, а след това най-вероятно съдът ще постанови, че той не е трябвало да се провежда.
Референдумът за парка Бедечка в Стара Загора е насрочен за 18 юни.
Въпросът, по който ще гласуват хората, е формулиран толкова скандално, че още на 15 май Районната прокуратура в Стара Загора протестира, че референдумът е незаконен и поиска да се спре изпълнението му.
На 16 май АС Стара Загора отхвърля искането за предварително спиране, което се обжалва от прокуратурата във ВАС. Върховният административен съд обаче е насрочил делото си за 29 юни - 11 дни след референдума.
Паралелно с това в съда в Стара Загора е насрочено и друго дело за законността на референдума. По същия парадоксален начин и то е насрочено за 28 юни - пак след референдума.
Почти сигурно е, че и двете дела ще приключат с решение, че вече провелия се референдум е незаконен. Причина е в уникално формулирания от общината въпрос. Той е:
"Да бъде ли извършено отчуждаване на частните незастроени имоти в квартал "Бедечка", по реда на Закона за общинската собственост и Закона за устройство на територията, при граници: от изток - бул. "Хан Тервел", от запад - ул. "Ив. Вазов", от север - алеята към предприятие Труд и юг - ул. "Христина Морфова? На територията на отчуждените имоти да се изгради парк, за сметка на бюджета или активи на Община Стара Загора".
Ако въпросът беше: "Да се строи или не в Бедечка?" с референдума нямаше да има проблем. Но по абсурден начин във въпроса е вкарано, че гражданите трябва да се произнесат за харченето на бюджетни средства, а законът изрично забранява да се правят референдуми за това.
С такъв въпрос гласуващите са принудени да избират между две злини: Дали да се застрои парка или да се дадат 30 млн. лева на хората, които по съмнителен начин са придобили имоти в него и по още по-съмнителен начин са получили право на строеж върху тях. А всъщност протестите са точно срещу това, че парково пространство е получило статут на жилищна зона. С така формулирания въпрос излиза, че хората искат общината да даде техните пари на същите тези хора, на които по скандален начин е дала правото да строят в парка, обявявайки го за урбанизирана зона.
Ако съдът се произнесе, че референдумът е незаконен, кметът Живко Тодоров вече ще е в хипотезата за разхищение на публични средства, тъй като вече ще е платил 200 000 лева за провеждането му.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
13780
1
09.06 2017 в 17:03
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара
Koel
Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара