Въвеждането на правно-нормативни мерки срещу дискредитирането на съдилищата не е предвидено в окончателната редакция на концепцията за информационна политика на съдебната система за 2020-2030 г., заяви председателят на Съвета на съдиите, съдия от Върховния съд на Русия Виктор Момотов, цитиран от „Коммерсантъ“.
Според него, разработването на такива правила и внедряването на „ефективен механизъм за защита от дискредитиране на съдебната власт в медиите, пресичането на злоупотребите от страна на отделни представители на пресата“ са били предвиждани само в работната версия на документа и са отразявали позицията само на някои от съавторите.
„Това не е мнението на цялата съдийска общност. В окончателната версия на документа тези предложения ги няма. Повечето от членовете на ВСС счетоха за нужно да отклонят подобни предложения“, подчертава Момотов.
„Тези въпроси бяха изключени, защото засягат конституционни принципи. Съдийското съсловие е заинтересовано от нормален диалог с медиите, а окончателната редакция ще бъде публикувана в сайта на Съвета на съдиите“, допълва той.
Преди ден руският ВСС узна, че много скоро ще бъдат утвърдени типови правила за поведението на посетителите в съдилищата. Предполага се, че ще има забрана за дрехи с призоваващи надписи.
Съдиите се нуждаят от защита от „тенденциозни публикации“, медиите трябва да носят отговорност, е заложено в проекта за концепцията на информационната политика на съдебната система за 2020-2030 г., пише „Ведомости“.
Сред предлаганите мерки за защита са изработването на нормативен акт за специални правила на отразяване в медиите на дейността на съдилищата. Предлага се също да се наказват медии и журналисти за натиск върху съдилищата.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Коледна проповед: Папа Франциск забрани на служителите на Ватикана да клюкарстват
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста