Словакия заплаши, че ще блокира санкциите на ЕС срещу Русия

OFFNews 16 April 2026 в 21:36 4473 5
Юрай Бланар

Снимка Getty Images

Словашкият министър на външните работи Юрай Бланар

Словакия ще блокира следващите санкции на ЕС срещу Русия, ако не получи гаранции за доставката на петрол по петролопровода "Дружба", повреден при руски удари срещу Украйна на 27 януари тази година. Това заяви словашкият министър на външните работи Юрай Бланар.

"Ако петролопроводът "Дружба" не бъде пуснат отново в експлоатация, докато се обсъжда одобрението на 20-ия пакет санкции срещу Русия, ние няма да подкрепим тези санкции", каза Бланар, цитиран от БТА.

Не разполагаме с друго средство, с което да накараме украинския президент Володимир Зеленски и Европейската комисия да възстановят "Дружба", твърди той.

В същото време Бланар увери, че Словакия няма да блокира заема за Украйна въпреки напрежението около петролопровода "Дружба".

Словашкият министър-председател Роберт Фицо и унгарският му колега Виктор Орбан обвиниха Зеленски в шантаж по отношение на възобновяването на работата на петролопровода, отбелязва АФП.

Орбан блокира планиран заем на ЕС на стойност 90 милиарда евро за Украйна, което предизвика възмущението на страните членки на ЕС, тъй като първоначално унгарският премиер беше обещал, че ще одобри заема. Той обаче загуби парламентарните избори, произведени в Унгария в неделя.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    18283

    5

    Bai Tanas

    16.04 2026 в 23:16

    ама докато в единия джоб влиза евро, в другия рубли ще се намират такива мекерета

    18283

    4

    Bai Tanas

    16.04 2026 в 23:14

    като има поток на копейки от Русия, все ще се намери някой да иска да ги вземе .

    ЕС крайно време е да започнат да приемат решения с 2/3 мнозинство, не Сульо и Пульо да излизат и да заплашват ....

    2985

    3

    Джендо Джедев

    16.04 2026 в 23:07

    Словаците вече застъпиха наряда. :D "Служу Советскому Союзу!". :D

    4072

    2

    danvan

    16.04 2026 в 22:30

    По стъпките на Орбан ...

    2878

    1

    Johnny B Goode

    16.04 2026 в 22:12

    "План Б" е задействан.
    Тече активна подготовка за избирането на още един бушон.
     
    X

    Все повече руснаци напускат Крим. Фронтова линия с Камен Невенкин 24.06.2026