Комисия на ЕП обсъжда потенциални опити за външна намеса на последните избори у нас

OFFNews 04 May 2026 в 10:57 762 0
Илюстративна снимка.

Снимка БТА

Илюстративна снимка.

Специалната комисия на Европейския парламент за защита на демокрацията ще обсъди днес данни от наблюдението за опити за външно влияние в предсрочните избори за Народно събрание в България от 19 април, се посочва в съобщение на ЕП.

Сред участниците в събитието ще бъдат служебният заместник-министър на външните работи Велизар Шаламанов и разследващият журналист Христо Грозев.

Според оценката на наблюдателите от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа последните избори за народни представители в нашата страна са били произведени прозрачно. Международните наблюдатели подчертаха ключовото значение на онлайн кампанията, която от една страна е повишила активността на гласоподавателите, но от друга е улеснила разпространението на дезинформация, включително за дейността на правителството.

В заключенията се посочва още, че макар властите да са създали механизми срещу дезинформацията и чуждата намеса, тяхната ефективност е била ограничена. Причините за това се коренят в пропуските при прилагането на европейските норми и тромавата координация между отделните институции.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Най-святото семейство: Родът на св. Василий Велики и св. Григорий Нисийски