Илон Мъск не си поплюва - Туитър блокира профилите на няколко американски журналисти

OFFNews 16 декември 2022 в 07:35 8238 7

Елон Мъск

Снимка GettyImiges

Елон Мъск

Акаунтите на Райън Мак от "Ню Йорк таймс", Дрю Харуел от "Вашингтон пост", Дони О'Съливан от Си Ен Ен и Мат Байндър от новинарския сайт "Машабъл" (Mashable) бяха блокирани от социалната мрежа Туитър. Замразена е и регистрацията на независимия журналист Арън Рупър, както и на социалната мрежа "Мастодонт" (Mastodon), предаде агенция Ройтерс.

Това е поредното ексцентрично решение на Туитър, което идва часове, след като наскоро закупената от милиардерът Елон Мъск мрежа изтри профилът @elonjet, който следеше в реално време пътуванията на личния му самолет чрез използването на публично достъпни данни, като дори заплаши собственика на профила със съд.

Блокиранията изглеждат повече от странно на фона на обещанията от страна на Мъск, че Туитър ще спазва свободата на словото. Мъск например възстанови профила на бившия президент Доналд Тръмп, който беше блокиран от Туитър заради действията му около щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г.

"Надявам се и най-върлите ми критици да останат в Туитър, защото в това се състои свободата на словото" - каза Мъск през април 2020.

"Блокирането на Туитър профилите на редица известни журналисти, включително и на този на Райън Мак от "Ню Йорк таймс" е спорно и неуместно. Нито Райън, нито "Ню Йорк таймс" е получил обяснение за причините. Надяваме се профилите на всички журналисти да бъдат възстановени и Туитър да даде задоволително обяснение за действията си" - заяви говорител на "Ню Йорк таймс", цитиран от БТА.

Си Ен Ен пък определя блокиранията на профили в социалната мрежа като "импулсивни и неоправдани" действия. Телевизионната мрежа е поискала обяснение от Туитър и от по-нататъшните ѝ отношения със социалната мрежа ще зависят от отговора, който ще получи.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    155

    7

    Джендо Джедев

    16.12 2022 в 15:33

    Веждичка, "пост" в случая е подлог и би трябвало да се членува с пълен член. :D

    155

    4

    Джендо Джедев

    16.12 2022 в 12:05

    Веждичка,

    Множественото число на "лакей" е "лакеи". :D

    12636

    3

    prascho

    16.12 2022 в 11:08

    sawall - изключително точен анализ. Мъск отдавна се е доказал, като непредсказуем психопат.

    12182

    2

    sawall

    16.12 2022 в 10:24

    Аз ще напиша: Twitter files са едни вътрешни имейли, в които служители обсъждат как точно да приложат правилата си за модериране. Тези решения естествено са клоняли към Американското политическо ляво (което реално седи доста по-вдясно от ДБ, примерно), защото служителите в Туитър 1. са хора и 2. не са нито закостенели, нито изкуфели, нито необразовани (т.е. не са гласували за Трумп).

    Тука влиза Елон Мъск и почва да нарежда Туитър как спирали хората да си говорят каквото им падне (така е - Туитър е частна компания и сами си решават какво да позволяват на сайта си) и как той ще върне свободата на словото. Идват "десните", само дето "десните" са неонацисти, откровени расисти, и изобщо всякаква измет от този род. Излизат 50% от 100-те най-големи рекламодатели, които реално плащат сметките в Туитър, но не искат да се асоцират с неонацисти. Появяват се критици на Елон. Елон решава, че свободата на словото не включва хората да могат да го нареждат на неговия си уебсайт. И стигаме до днес.
     
    X

    Какво предвижда скандалният законопроект на Възраждане за чуждестранните агенти