Йордан Иванов от ДСБ отговори на вицепремиера Иво Христов, след като по-рано днес в ефира на БНТ Христов нарече "Демократична България" "партия с отпаднала необходимост".
Йордан Иванов от ДСБ посочи, че след като вчера "обявихме, че в кабинета на Радев има министър на съветската пропаганда, днес Иво Христов се обяснява в ефир без да сме обявили, че това е той".
Вицепремиерът Христов направи чудовищен гаф като директно отрича правото на съществуване на нашите избиратели в демократичния процес, пишат от пресцентъра на ДСБ.
Според тях това е делегитимация на гражданския глас. Да обявиш ценностите, волята и идеите на стотици хиляди хора за излишни е опит за заличаване на цяла социална група от политическата карта.
Това е подмяна на обществения договор. Когато представител на изпълнителната власт си позволява да отхвърли съществуването на политически субекти през националния ефир, той потъпква принципа на политическия плурализъм и превръща държавната трибуна в инструмент за лична разправа.
"Господин Христов, тази сутрин в национален ефир Вие си позволихте да прекрачите границата на политическия дебат и да навлезете в територията на арогантността. Да обявиш една партия за субект с „отпаднала необходимост", не е критика към политиците ѝ – това е директна обида към стотици хиляди свободни граждани, които стоят зад нея.
Искам да Ви напомня няколко фундаментални истини:
• Избирателите не са „отпадък". Те са живи хора, данъкоплатци и граждани с позиция. Никой политик, от каквато и да е висота, няма мандата да решава кои български граждани са „необходими" и кои не.
• Демокрацията не е Ваша собственост. В една правова държава единствено избирателят, чрез своя глас, определя кой е актуален. Опитът Ви да „задраскате" цяла общност напомня за времена, които смятахме за необратимо отминали.
• Смисълът на ДБ е в ценностите, а те не „отпадат" по желание на властта. Свободата, правосъдието и европейският път на България са каузи, които не зависят от Вашия личен комфорт или политически сметки.
Г-н Вицепремиер, властта е временна, но достойнството и правото на глас са неприкосновени. Дължите извинение не на партийните централи, а на хората, чието съществуване днес се опитахте да заличите с една фраза", пише още в прессъобщението.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1250
14
09.05 2026 в 22:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
24373
13
09.05 2026 в 21:33
-4585
12
09.05 2026 в 20:00
Иначе , комунистите са си комунисти , нагли , цинични , демагози и това не може да е изненада за живелите в комунистическият им режим !
Чуйте добре ....комунистите са като извадени от калъп ,непроменими като бетонни блокчета и винаги фанатици подчинени на партийния вожд !
-4585
11
09.05 2026 в 19:52
Населението сган си избра ...пътя на копринката !
20 години Простака се гаври с населението , краде го безогледно с мафиотската си гербо- Клика !
В резултат на диктаторския Режим на Простака , държавните структури бяха разрушени, това докара отново комунистите на власт след 35 години мъка да се отървем от тях!
Е , не успяхме !
23485
10
09.05 2026 в 18:55
4718
9
09.05 2026 в 16:28
4330
8
09.05 2026 в 15:50
2985
7
09.05 2026 в 15:36
6900
6
09.05 2026 в 14:58
1983
5
09.05 2026 в 14:57
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му