"Не виждам никаква причина Румъния и България да бъдат разделяни при приемането си в Шенген", заяви служебният министър на правосъдието Крум Зарков за започващата в неделя среща на експерти от 15 държави, които ще анализират ситуацията с приемането на България и Румъния в Зоната за свободно движение.
"Не виждам защо Румъния да има по-голям шанс от нас. Ние имаме еднакви права. Още повече за Шенген нещата еволюират в правилната посока и това се дължи до голяма степен на усилията на служебното правителство, което вдигна една позабравена тема", смята правосъдният министър.
Според него тази среща е поискана и от София, и от Букурещ, за да се демонстрира, че са изпълнения всички параметри от техническа гледна точка.
"Решението ще е политическо, но последствията от него са практически. Има натиск, очевиден и силен по турската граница, която е външна за ЕС и трябва да бъде обезпечена със силите, които имаме, а не да ги разпиляваме. Става дума и за придобито от България на по-дълбоко интегриране в европейското пространство", подчерта той.
Според Зарков държавите, които спират присъединяването на България към Шенгенското пространство, все по-трудно намират аргументи за това. Той добави, че усилията по приемането на България в Шенгенското пространство трябва да бъдат продължени и от следващото правителство.
Зарков коментира, че се борим с усещането за беззаконие и липсата на справедливост от години и като че ли не напредваме нито на йота.
"Реформите ще се усетят, когато минем от високопарните фрази и непрекъснатите обвинения към работа и поставянето на проблемите там, където са. замерянето на различни институции с това кой е виновен и кой е опънал чадър, прикрива факта, че само ако нито една от институциите – чадър е възможен. Дори една да работи – чадър не би бил възможен в нито една. Тоест изводът е, че нито една институция не работи на достатъчно ниво – и не става въпрос само за съдебната система", подчерта той.
Попитан дали фигурата на главния прокурор в лицето на Иван Гешев ли е проблемът на съдебната система или начинът, по който е конструирана тя, министърът заяви, че проблемът е и в двете.
"Чувам как се казва от страни – вие се концентрирате само върху фигурата на главния прокурор и това не е правилно. Но от друга страна не е само това и не би могло да е само това. Преди да говорим за Велико народно събрание и промени в Конституцията трябва да помислим какво можем да направим в рамките на тази. На първо място да я спазваме", категоричен е той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1246
3
08.10 2022 в 13:47
890
2
08.10 2022 в 13:01
6386
1
08.10 2022 в 13:01
То бива русофилия, но тяхното е токсична и вредна русофилия.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?