Как се попълва лична амбулаторна карта

Румяна Илиева 14 ноември 2024 в 13:22 378 0

Лична амбулаторна карта

Снимка book.store.bg

Лична амбулаторна карта

Личната амбулаторна карта е здравният картон на пациента.

Този документ съдържа на хартиен носител важна лична и здравна информация, данни за неговия личен лекар, за хронични и прекарани инфекциозни заболявания, за поставени ваксинации и извършени профилактични прегледи.

Всеки пациент трябва да притежава и съхранява своята лична амбулаторна карта. В нея се попълва и информация за болничен или ТЕЛК. Особено важно е да се попълва при проследяване на бременност.

Откъде да си купя 

Продават се в книжарниците в страната и в онлайн книжарниците.

Личната амбулаторна карта не трябва да се бърка с личната здравнопрофилактична карта и със здравна карта на дете. Те служат съответно за представяне в учени заведения и градини и за детските консултации.

Как се попълва

Попълнете личните си данни на първата страница на здравната карта.

За да е тя валидна, трябва заверка с подпис и печат от личния лекар.

Медицинската информация за прегледи, лечение, ваксинации се попълва отново с подпис и печат от лекаря.

В нея се съдържа и информация за кръвната група на пациента. Ако не сте сигурни са кръвната си група, не попълвайте това поле. Попитайте лекаря си как да разберете своята кръвна група.

Можете да прегледате образеца по-долу за това как да попълните личната амбулаторна карта.

Важно е да знаете

Личната амбулаторна карта (ЛАК) се закупува и съхранява от лицето, заверява се от личния лекар, който вписва номер по ред и дата на издаването и регистрационния номер на лечебното заведение, поставя подписа си и личния си печат. При промяна на личния лекар личната амбулаторна карта се презаверява от новоизбрания лекар.

При изгубена или унищожена карта личният лекар заверява новата, като посочва причината и поредността на картата. При изчерпване на картата личният лекар вписва в новата "продължение".

Лицата имат право да притежават само по една ЛАК. Здравните книжки, издадени на лица, обслужвани от лечебни заведения към ведомствата, заместват ЛАК. Амбулаторният лист не замества ЛАК и се ползва само като помощен документ при осъществяване на контролна дейност.

Всички решения на Лекарската консултативна комисия (ЛКК) и ТЕЛК по експертизата на временната неработоспособност, както и издадените болнични листове задължително се вписват в личната амбулаторна карта.

В личната амбулаторна карта не се вписват леченията при дентален лекар.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Заедно с Азов на фронта в Донбас. Нашият кореспондент Горица Радева разказва войната от първо лице