Издателят и депутат от ДПС Делян Пеевски внесе в парламента предложение за промени в медийното законодателство и по-специално - изменение на Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.
Сега този закон изисква всяко печатно издание да съобщи собственика си в началото на всяка календарна година, а информацията се вписва в регистър.
Освен Пеевски, вносители на още Йордан Цонев, Хамид Хамид и бившият пиар на ДПС Велислава Кръстева, която също е депутат.
С предлаганите промени регистърът ще се разшири и ще обхване собствениците не само на печатните медии, но и на онлайн изданията, радиата и телевизиите. Собствениците трябва да бъдат посочени до физическите лица. Вносителите изрично посочват, че законът ще обхване всички доставчици на "медийни услуги" по смисъла на Изборния кодекс, а в него влизат всички видове медии.
"Доставчиците на медийни услуги са длъжни да посочват данните за действителния си собственик и в интернет-страницата на съответната медия или издание", пише в законопроекта.
В предложените промени медийните собственици ще са длъжни да подават декларации за собствеността по Търговския регистър, декларация с информация за всеки постъпил лев към медията с размера, основанието и лицето, предоставило финансирането. Посочено е, че става въпрос за финансирането извън обичайната търговска дейност на медиите.
Друг любопитен акцент от законопроекта е, че той въвежда ограничение върху монопола в разпространението на печатните издания - нещо, за което самият вносител Делян Пеевски неведднъж е бил обвиняван. Ако се установи, че едно лице държи над 1/3 от всички обекти за продажба на дребно на печатни издания, Министерството на културата ще трябва да сезира Комисията за защита на конкуренцията.
В мотивите е посочено, че по този начин ще се повиши степента на свободата на словото, а друга цел е борбата с фалшивите новини.
Депозирането на законопроекта, който може да видите тук, бе съпътстван и с изявление на Пеевски до медиите. Препечатваме го без редакторска намеса:
Уважаеми Госпожи и Господа, днес, заедно с колегите ми Йордан Цонев, Хамид Хамид и Велислава Кръстева, внесохме за обсъждане в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.
Внесеният законопроект ще отговори на общественото очакване за максимално прозрачна медийна среда, тъй като предвижда задължително оповестяване на действителната собственост и на непазарното финансиране на всички печатни и електронни медии, включително и на онлайн изданията, чиято роля за информираността на обществото все повече нараства. Законопроектът ще преустанови и спекулациите на определен кръг медии, финансирани основно от подсъдими лица или чуждестранни грантове, че в България медийната среда е непрозрачна и че собствеността в медиите била неясна.
Същият кръг от медии, вече повече от десет години непрестанно генерира фалшиви новини за мен и издателския ми бизнес, с единствената цел да манипулира обществото чрез постоянното повтаряне на неистини. Независимо от тенденциозно изграждания ми през годините негативен образ, моята позиция винаги е била ясна и последователна – да разкривам манипулациите и лъжите, като изнасям цялата истина за авторите им и техните зависимости.
Истината за участниците в престъпната приватизация, ограбила националния капитал, истината за разграбването на активите, финансирани с парите на вложителите в КТБ, истината за кукловодите на българския преход, оплели държавата чрез икономически зависимости и медиини манипулации, които години наред си бяха присвоили ролята на обществен ментор и целенасочено заблуждаваха хората.
Именно тази позиция е в основата и на внесения законопроект. Обществото трябва да знае, кой кое е на медииния пазар и как се финансират медиите. Всеки трябва да може да прецени достоверността и независимостта на информацията и мненията, изразени в медиите, именно през призмата на прозрачната собственост и пазарното икономическо същестуване.
Защото не може някои медии да се самообявяват за „независими“, на каквито примери сме свидетели днес, когато крият действителния си собственик или се финансират непазарно и обслужват конюнктурните интереси на своите български или чуждестранни финансови благодетели.
Хората, потребители на медийната информация, трябва да знаят това, а участниците на медийния пазар им го дължат".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
17439
4
06.02 2018 в 18:01
13214
3
06.02 2018 в 17:39
Предлагаме промени за които сме сигурни, че няма да минат.И после-ето, ние сме добрите...
21061
2
06.02 2018 в 17:31
Последни коментари
1215
Съпругата на Джейхан Ибрямов обяви гладна стачка до освобождаването му
Valioka
Ердоган: Военните операции на Израел скоро може да се насочат към Турция
Rangel
Нойзи: Дълбоката държава пак е победител, елитът се умори да опитва
qwertz
Съпругата на Джейхан Ибрямов обяви гладна стачка до освобождаването му
qwertz
Певицата Тони Димитрова с трогателно писмо до арестувания Левон Манукян: Съдници много, приятели малко