Един от най-известните и влиятелни романи на Кърт Вонегът „Закуска за шампиони“ навършва 50 години и в тази достолепна за една книга възраст се публикува в ново издание, като текстовете към оригиналните илюстрации на автора са адаптирани на български за първи път.
Заглавието допълва успешната поредица на издателство „Кръг“, включваща най-добрите творби на американския бунтар, сред които са „Механично пиано“, „Сирените на Титан“, „Майка нощ“, „Котешка люлка“, „Синята брада“ и “Кланица пет“.
„Закуската“ е в добрия превод на Людмила Харманджиева и с корица от Милена Вълнарова, която стои и зад библиотечното оформление на цялата колекция от книги на Вонегът. Тя адаптира и текста към авторовите рисунки на български език.
В този свой роман модерният класик, от чиято смърт днес, 11 април, се навършват 16 години, не изневерява на стила си – той отново е сатиричен, „изискано неучтив“, критичен към американската култура, но и мъдър и състрадателен към човека, чийто крехък ум е паднал жертва на обществото. Негов главен герой тук е неуспелият писател на научна фантастика Килгор Траут, познат на читателите от други творби на автора: „Времетръс“, „Затворникът“, „Кланица пет“ и „Бог да ви поживи, мистър Роузуотър“. Изключително плодотворен като писател – автор на над 117 романа и над 2000 разказа, творбите на Траут са оценени високо само в порнографските списания. В „Закуска за шампиони“ го виждаме депресиран с различни здравословни проблеми. Неговото окаяно състояние (и творчество) действа като катализатор на Дуейн Хувър, търговеца на понтиаци. Казано направо, бизнесменът полудява, а поведението му става все по-разрушително.
„Закуската“ е книга за психичното здраве на човека и как обществото и неговите изкривени ценности осакатяват индивида. Във времена, когато е ясно, че американският рай не съществува, а думата „благоденствие“ е забравена, Вонегът ни препоръчва да изчистим съзнанието си от „всичките боклуци, които са се на¬трупали в него – задници, знамена, долни гащи“. Защото без култура, благородство и хармония животът е невъзможен.
Кърт Вонегът си подарява този роман за своя 50-и рожден ден.
Книгата е публикувана малко след това през 1973 г. и прекарва общо 56 седмици в списъка с бестселъри на „Ню Йорк Таймс“. Ако я разглеждаме като евфемизъм за недъзите на едно общество, днес тя би се задържала поне 100 седмици в класацията за най-четени заглавия.
Метафоричната картина, която ни представя, е следната– един сифилистик стои на кръстопът, но не може да движи краката си и няма как да потегли напред, нито да се върне назад към по-добрите времена. Смешно е, но и болезнено тъжно, също като всичко случващо се днес.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)