"България беше много по-бедна държава и харчеше по-малко като процент от БВП. България никога не е била толкова богата от хан Аспарух досега. И няма причина да харчи почти 50% от БВП - няма причина да се увеличават данъци, трябва да се намаляват разходи."
Това заяви пред bTV тази сутрин бившият вицепремиер и икономист Николай Василев по повод влизането на България в еврозоната. По думите му това е сбъдната мечта и изпълнена мисия, която хора като него са чакали от 20 години.
Според икономиста България най-после по всички показатели е член на клуба на първокласните европейски държави. Николай Василев заяви, че Шенген в комбинацията с еврозоната е много силно оръжие, което ще направи България по-богата, по-уважавана, по-успешна в следващите десетки години.
"Това важи и за хората, които са все още са скептични към темата и техните деца и внуци, които някой ден няма да помнят друго и няма да знаят, че има нещо различно от това България да бъде като останалите в Европа“, коментира той.
По думите му държавите, които отдавна влязоха в еврозоната – като Словакия, Прибалтика, Словения и Хърватия, също в началото на смяната на валутата може да са имали някакви леки сътресения или съмнения, "но на 5 февруари след това или години по-късно са забравили за тези неща:
"Сега с усмивка се чувстват по-успешни, цивилизовани. Никакви големи проблеми не са се случили в тези държави. Напротив, Хърватия, където бях преди няколко седмици за последен път, се радва на рекордни туристически сезони, на огромен ръст на заплатите - един от най-високите в Европа за последните години заедно с България. И на по-добър футболен отбор, разбира се."
Според Николай Василев е било изгубено твърде много време и никоя държава не е била по-подготвена от България, защото само ние сме влязли с толкова нисък дълг в нея.
"28 години и половина валутен борд, който работеше изключително добре, може би в световния мащаб най-добре. Българите отдавна са свикнали с еврото, отдавна пътуват, учат, работят", каза той. Обяви евентуалното поскъпване на цените за "една вечна митология".
Николай Василев очаква "двуцифрен ръст на заплатите, с малка инфлация" през 2026 година.
Следете новините ни в :
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
4764
11
08.01 2026 в 09:33
2310
10
07.01 2026 в 18:46
8053
9
06.01 2026 в 23:26
трябва да се намалят заплати в МВР
трябва да се намали щат в МВР
-1243
8
06.01 2026 в 13:33
2985
7
05.01 2026 в 22:21
Той и дон Вито Корлеоне разсъждаваше трезво. Ама... ;)
7610
6
05.01 2026 в 18:55
4261
5
05.01 2026 в 16:45
2985
4
05.01 2026 в 14:25
Е какво да каже за мафията след като и той е част от нея!
2252
3
05.01 2026 в 13:17
1983
2
05.01 2026 в 12:24
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие