Пореден обрат в българската позиция по "Южен поток" направи енергийният министър Драгомир Стойнев.
След като вчера, след среща с трима американски сенатори и под заплахата от европейски санкции, премиерът Орешарски обяви спирането на проекта, днес министърът му заяви: "Южен поток" изглежда по-скоро необратим като европейски проект. Въпросът е не дали, а как точно да бъде реализиран.
Ето какво още казва Драгомир Стойнев в съобщение, изпратено от пресцентъра на Министерството на икономиката и енергетиката до медиите:
"За една година изпълних своята задача и придвижих проекта "Южен поток" на ново ниво. Вече никой не поставя под въпрос реализацията на проекта "Южен поток" и необходимостта от проекта Южен поток. В рамките на ЕС благодарение на усилията ми има консолидирана позиция „за” проекта на министрите на енергетиката, през които минава трасето – Унгария, Австрия, Хърватска, Словения, Италия. Ние ще я препотвърдим по време на Съвета по енергетика в Люксембург в края на седмицата. Комисарят Йотингер чрез тази обща позиция бе ангажиран да преговаря с руската страна не дали, а как да се реализира проекта. Това беше ефективният ход - обща позиция "за" "Южен поток" и отстояването му чрез ЕК. Само отделни усилия на страните не биха били достатъчни. Доколкото има информация в Китай, представителите на САЩ, казват "по-малко руско участие в проекта" и виждат проблем единствено в контекста на изпълнителя. В същото време в България общественото мнение е категорично за проекта – 64% от българите го одобряват.
Ако гледаме на ситуацията стратегически и без емоции – проектът „Южен поток” изглежда по-скоро необратим, което е важното и за Европа, и за България. В момента споровете са концентрирани върху това как точно да бъде реализиран този европейски проект. Убеден съм, че те ще намерят своето решение, включително и в широк политически контекст.
Това се отнася и за българската част на трасето, където въпросите са по-скоро юридически. По тях се работи. Европейски експерти ще бъдат в София по темата за законодателните промени за морската част в края на седмицата. Вече са готови и първоначалните правни аргументи на българската страна в отговор на писмото на ЕК относно провеждането на търга, Междуправителственото споразумение и статута на компанията „Южен поток”.
Не виждам разминаване с изразеното от премиера – ние наистина много активно работим за затваряне на откритите въпроси с ЕК, т.е. не сме се отказали от реализацията на проекта. Когато пристигна в България ще имаме подробен разговор, в който да се информираме по темата, особено с оглед на предстоящия Съвет по енергетика в Брюксел”.
Аз бях първият, който поиска консенсус между политическите сили по темата „енергетика” и стратегическите проекти, по които работим, за да има устойчивост и в следващи управления. Въпросът е до колко те са готови безпристрастно и без партийни амбиции да водят този диалог."



















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
09.06 2014 в 14:53
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 14:37
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 14:35
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 13:58
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 13:45
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 12:39
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 12:39
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 11:50
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 11:41
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.06 2014 в 11:38
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Кметът на София заведе дело за 20 000 евро срещу депутата Станислав Анастасов
Цигарите поскъпват от август
Шофьорът, убил двете деца на Тракия, имал 20 нарушения и още инциденти на пътя
ДБ иска бюджетът да бъде оттеглен и преработен
Демерджиев призова стопаните на пътя да се събудят. Иначе ще сезира прокуратурата за престъпно бездействие