Удължават времето за ин витро

Мария Чипилева 08 May 2012 в 17:18 1675 0
Бебета, родени с финансиране от фонд
Бебета, родени с финансиране от фонд "Ин витро". Снимка БГНЕС.
Два пъти се увеличава срокът, с който ще разполагат одобрените жени за ин витро, за да си направят процедурите. Това предвиждат промени в Правилника на фонда за ин витро, които предлага здравното министерство. Идеята е да се улеснят бъдещите майки, коментираха специалистите. Половин година е срокът, в който одобрените жени за безплатно ин витро сега могат да си направят процедурите. Ако не намерят клиника или пък имат здравословни проблеми, правото им на финансиране от държавата се губи и трябва да кандидатстват отново. Обикновено това са около 30% от жените, които сме одобрили, казаха от фонда. Затова с промените този срок се удължава на една година. Така бъдещите майки ще имат повече време на разположение. С промените се разширява и кръгът на причините за приоритетно разглеждане на молбата на една жена за финансиране за ин витро. Сега за това тя трябваше да има злокачествено заболяване. Сред готвените изменения е и въвеждането на нов срок за зачеване с донорски яйцеклетки. Досегашната граница беше 51 години, занапред това ще е менопаузата. Право на ин витро, финансирано от държавата, у нас имат всички жени до 43 години с определени диагнози. Одобрените кандидати получават до 5 хил. лв. за всеки от три опита ин витро. От създаването на фонда през 2009 г. досега са дадени 39 млн. лв. за 10 хил. процедури, родените бебета са над 1400. Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    X

    Как се пише змейска сага? Авторът на