Реална ротация на полицаи за охрана на изборите ще има, но от нея няма да има никаква полза в борбата срещу търговията с гласове, стана ясно от днешното заседание на Изборния борд.
Ротацията беше поискана от служебния премиер Марин Райков като гаранция срещу злоупотреби в изборния ден.
Главният секретар на МВР Калин Георгиев уж подкрепи идеята на Райков, но от всички негови изявления излизаше, че ротацията ще е формална.
След дълго чудене как точно да я саботират от МВР решиха, че ще засичат дали полицаите, които ще охраняват съответна секционна или районна избирателна комисия са в роднински връзки с членовете на комисията.
Последваха писма от шефовете на областните полицейски управления до СИК и РИК, с които са изискали информация за имената на членовете на комисиите, за да могат полицаите да ги видят и да кажат имат ли роднина сред тях.
Последва реакция от ЦИК, в която беше обяснено на МВР, че това са лични данни и хората от избирателните комисии не са длъжни да им изпращат тези данни.
На заседанието на Изборния борд днес зам.-вътрешният министър Филип Гунев обясни, че само на места полицейски шефове са "помолили" за имената на членовете на изборните комисии, като не са искани ЕГН-та.
"Запитванията са били в стил МВР и затова вероятно са приети като заповеди", коментира Гунев.
Междувременно имената на членовете на комисиите бяха публикувани в интернет, разпечатани са и са дадени на полицаите, уточни той.
"Можехме да си спестим всичко това, беше смешна работа. Членовете на изборните администрации обикновено нямат нищо общо с купуването и продаването на гласове. Смисилътъ е в това да се ловят дилъри, които продават гласове и те да бъдат наказани", коментира проф. Михаил Константинов.
Безмислена е организираната по този начин ротация на полицаите и според Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.
"Релацията между 80-100 хил. души и 35 хил. полицаи по-скоро напомня репликата от един филм: "Ще ги наредим роднина, полицай, роднина полицай..."
Цонева напомни, че важното е колко предварителни проверки по сигнали за купуване на гласове са направени и колко производства има по тях.
Филип Гунев отчете, че към миналия четвъртък са постъпили 23 сигнала за търговия с гласове.
„Установени са лица, които са се опитвали да продават гласове, както и лихвари, които използват задлъжнялостта на други лица. Нищо по-различно от това, което сме виждали на други избори”, коментира зам.-вътрешният министър.
По тези и други сигнали се водят 7 досъдебни производства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.05 2013 в 17:59
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
КТ ''Подкрепа'' предлага промяна на данъчна и осигурителна система
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Влак прегази двама работници на релсите (обновена)
Гърция реже банковите такси, кара банки да строят училища и помага за жилищата