Българските служби, чиято работа касае бежанците на територията на България, не си вършат работата, макар че получават средства от държавния бюджет за целта. Българското общество не е достатъчно ангажирано с проблемите на сирийските бежанци.
Това заяви в обръщение към парламента председателят на Народното събрание Михаил Миков. Думите му бяха част от дебат по проекторешение, внесено от "Атака", за недопускане на имигранти от Близкия Изток, включително и бежанци от Сирия. Впоследствие единствено националистите подкрепиха собственото си предложение.
Председателят на парламента Миков изрази остра критика към работата на службите, които се занимават с престоя на бежанците у нас:
Много е лесно да спазваш Конвенцията за бежанците, когато в България няма бежанци, да назначаваш служители в агенции, когато няма миграционен натиск върху страната, и много е трудно да накараш тази система да си върши работата за това, за което е назначена.
От парламента трябва да прозвучи ясното послание - до последния служител на Агенцията по бежанците, службите по миграция и други структури, които години наред получават средства от държавния бюджет. Трябва да започнат да си вършат работата, защото политическите разговори са едно, а работата е друго.
Според председателя на парламента идеята за затварянето на границите е недопустима. Той изтъкна, че България неведнъж през годините е доказвала, че е в състояние да помогне на имигранти в нужда. Според него обаче за целта трябва да се ангажира вниманието на по-широка част от обществото:
Големият въпрос, който днес се поставя, е имали България като страна капацитет да се справи с това предизвикателство - 6000 души. Има ли? Или трябва да кажем, че нямаме капацитет, че не бива да имаме големи очаквания за възможностите на България, която е приела арменците и други бежанци и се е справяла без служби по миграция, без служби за бежанците, без държавен бюджет. Онази държава е могла да се справи. Аз смятам и това е въпрос на всички политически сили, че България сега може да се справи много по-добре. Как? Като политиците излъчат еднакви послания към гражданите, като ангажираме с този въпрос много повече български граждани и отговорни амдинистрации. България има 264 общини, не може ли всяка община да приеме по едно или две семейства с малки деца?
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
09.10 2013 в 13:51
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
09.10 2013 в 13:18
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Far Rider
Нидерландия може да се заинати за пълноправното ни членство в Шенген
Far Rider
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари
Джендо Джедев
Радев в Сингапур: Не мисля, че се задава конституционна криза
случайно прочетох
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари
Пустиняк
Началството нареди в ефир на Маша да млъкне за балистичната ракета (видео)
Mateevk
Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари