Кой е безродник, Ваше Светейшество?!

В интервю пред БНР българският патриарх вероятно обиди доста хора

Манол Глишев 18 декември 2024 в 18:23 3028 13

Загриженият за руските интереси български патриарх

Новият български православен патриарх Даниил задава реторичния въпрос: „Безродници ли сме?", ако например искаме да сменим името на софийския храм-паметник „Св. Александър Невски“.

Въпросът е странен по няколко причини, като започнем оттам, че наративът за борбата с "безродниците" у нас обикновено се ползва от хора, очевидно привързани към всякакви руски интереси. 

Чисто академично погледнато, в българското общество или поне сред любителите, интересуващи се от история, все по-често се задава въпросът дали пък новгородският княз от XIII в. Александър Ярославич не е бил конвертиран към исляма. Съществуващите хипотези по тази тема твърдят, че князът е притежавал шлем в ориенталски стил, декориран с коранични надписи на арабски език. Това е въпрос, който заслужава внимание и отговор.

Отделно, княз Александър Новгородски е воювал срещу християни (в частност срещу силите на Ливонския и Тевтонския орден), което би трябвало да проблематизира неговата святост.

На трето място, князът е бил васал на татарите или монголите от Златната орда, които по негово време тъкмо са се ислямизирали, бидейки преди това езичници, в частност тенгристи.

Сред българските средновековни владетели имаме такива, които са воювали срещу християни (например бележития Крум), както и такива, които са били васали на мюсюлмани – например съвременника на княз Александър, нашия цар Константин Тих (васал на монголите) и, разбира се, братята-царе Йоан Шишман и Йоан Срацимир (васали на османците). Тези владетели не са канонизирани за светци и това е съвсем разбираемо. Чудно тогава защо и как се е стигнало изобщо до канонизация на новгородския княз Александър.

Впрочем, странно, но никога не сме имали цар, който да е васал на руснаците.

Тези въпроси са интересни не само от историческа, а и от чисто верска, християнска гледна точка. Би трябвало да бъдат зададени на патриарх Даниил и той да помисли над отговора си именно в качеството си на християнски духовник.

Между другото, светейшият Даниил и високопреосвещените му събратя и колеги от Синода на българската православна Църква се опитват да наложат позиция относно темата за преименуването не само на храма, но и на площада пред него. Разбира се, площадът трябва да се казва като сградата, само че името на площада определено е в компетенциите на общината, а не на Синода. За ужас на патриарха и митрополитите му, Република България е светска държава, в която източноправославното изповедание има своята гарантирана историческа, но не и политическа роля. Така че как ще се казва който и да е площад в столицата и страната не го решават Божиите, а общинските служители.

На второ място – дори и ако не е конвертиран в исляма, а е изрядно канонизиран християнски и в частност източноправославен светец, княз Александър Ярославич Новгородски обективно няма нищо общо с българския народ, история, вяра и култура. Той е просто династичният патрон на руските императори Александър I, II и III през XIX в.. И тъй като единадесетата Руско-османска война, водена в 1877-78 г. се случва основно на наша територия, то победителите руснаци са издигнали тук серия паметници, сред които и голям, неовизантийски по стил храм-паметник, наречен на патрона на руския император Александър II – именно княза от XIII в. Това може и да е било оправдано за времето си, но все още по никакъв начин не оправдава опита на българския патриарх да обиди онези свои днешни сънародници, които се питаме дали пък не е дошло време да се смени името на сградата.

На трето място – като става дума за род и безродничество, защо най-големият храм в българската столица да не носи името на български светци, просияли по нашите земи? Никой в България не се моли за застъпничеството на княз Александър от Новгород. Нямаме служба в негова чест и денят му не е голям празник за тукашните православни. Защото този княз и може би светец просто не е наш. Имаме си български светци – свети Йоан Рилски, свети Климент Охридски, свети княз Борис-Михаил, свети цар Петър I, даже светия кназ и мъченик Боян Енравота. Какво пречи най-големият храм в собствената ни столица да се казва на името на такъв, по-познат и по-популярен светец?

Но може би патриарх Даниил би възразил, че не бива да сме етнофилетисти и да наблягаме толкова на националното? Тогава да не ни обвинява в безродничество. Защото етнофилетистите могат да са всякакви, но поне не са безродници.

Впрочем, не са се свършили и имената на почитаните по цял свят светци – като почнем от самата Пресвета Богородица, минем през апостолите и великите Отци на Църквата, подходящи имена за храм винаги ще се намерят.

Или патриархът иска да каже, че просто не бива да се сменя името на храма? Ако беше така, то тогава защо бе сменено предназначението на сградата? Някога тя си беше просто руски военен храм-паметник в имперския стил от края на деветнайсетото столетие. Днес обаче самият патриарх Даниил смята, че това е неговата лична, патриаршеска катедрала. Щом предназначението може да се смени, тогава името логично би го последвало. Храм-паметникът си е паметник, той имаше основания да се нарича на патрона на руската имперска войска. Но патриаршеската катедрала на българите е нещо различно. Да не би като държи престола си в „Св. Александър Невски“, светейшият г-н г-н Даниил да претендира за патриаршеска власт и авторитет над бездруго дъщерната за България Руска православна Църква? Сигурен съм, че московският патриарх Кирил Гундяев не би бил очарован от такава интерпретация.

София вече си има православна катедрала и това е „Света Неделя“, но темата ни е за „Невски". Ако патриархът е български, а не например руски, то неговата лична, частна катедрала, която не съвпада с катедралата на столицата ни, би могла поне да е с името на български светец или поне на почитан по цял свят светец, който да не е тясно обвързан с чужда държава и династия.

Има и един слон в стаята, за който загриженият патриарх Даниил не иска да говори: че Русия днес е опетнена от християнска, православна и в частност славянска кръв. Руските войски в наши дни избиват украинци, а украинците масово са християни, поне наполовина, ако не и повече са православни... и са славяни. Това би трябвало да притеснява християнския, православен и славянски патриарх Даниил. Покойният предшественик на Даниил, старият български патриарх Неофит, заяви в едно от последните си послания, че по причини, свързани с християнското човеколюбие, е изцяло на украинска страна. Може би е редно настоящият отценачалник на българската източноправославна общност да се замисли малко по тази тема.

    Манол Глишев

    Манол Глишев е историк, автор, преводач, блогър и журналист. Работил е в областта на културните и политическите новини. Пише за Украйна още от окупацията на Крим през 2014. Съосновател на неправителствени организации, сред които "Софийски дискусионен форум" и "Атлантически съвет на България".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1000

    13

    pegyammering

    18.12 2024 в 21:07

    Увeличете пeниca си с поне 11 см, получете твърда epeкция и накарайте приятелката си да свъpши поне пет пъти подpед: гаpантиран ефект, доказан с научни изследвания. Ето тази статия:---->>> https://come.ac/titan

    955

    12

    Niko Kolev

    18.12 2024 в 21:02

    Mateevk,
    Именно. Болшевиките пренаписаха историята, а сега вият, че някой "я пренаписва".


    yoghurt,
    Не разбрах, какви смесвания намери.

    2550

    11

    alfakentavur

    18.12 2024 в 20:51

    Питах те и пак те питам - стотиците улици в България, които носеха партизански и комунистически имена и бяха променени - това лошо ли е? Имаше ли глупости за "подмяна на историята" и "волята на предците"?
    Някой сега да иска да ги сменя пак?
    Някой да иска да връща паметниците на Ленин и Сталин?

    Твоите лични фантазии и мераци и налудничави желания не обвръзват обществото.

    11110

    10

    yoghurt

    18.12 2024 в 20:48

    Матеевк, надявам се знаеш, че не Александър Невски ни е освободил, ами неговият съименник Александър II ; ) . Но имаме три александъревци, като преди всичко стои нашият Александър Батенберг - обединител.

    За каква история става дума, ако не различаваме Невски от Александър II, макар че предполагам просто не си редактирал коментарът си и е станало заблуждаващо.

    Никой не оспорва защо е Цар Освободител - че не е заради нас. Никой не оспорва, че ни освобождава заради достъп до протоците и до морето. Никой не оспорва също обаче, че и Америка нападна Ирак например заради петрола. Не заради несъществуващите химически оръжия. Един дол дренки са, само ни се подиграват на себенеуважението като бъргари, това е общото...

    2114

    9

    Mateevk

    18.12 2024 в 20:43

    И да се разберем по въпроса за т.нар. "подмяна на историята"! Всъщност става дума да заменим фалшивата ни история с истинската ни такава!

    2114

    8

    Mateevk

    18.12 2024 в 20:39

    Фигурата на Невски ли? Кой е този Невски? Защо храмът е кръстен на негово име? Какво говори той на българите? ? Питайте ги - нищо! Но от детските години им е набивано в главите, че Цар Освободител така са го кръстили, понеже нас ни освободил, а не защото е отменил крепостничеството в Русия през 1861 г.

    11110

    7

    yoghurt

    18.12 2024 в 20:38

    Така, волята на народа се сменя - безспорно. Въпроса е стилистичен - в ерата на пост-истината, няма абсолютна истина, няма абсолютен дълг?

    И разбира се, че ако нашето стадо народ се тласне да волеизяви промяна на решение на предците ни - прав му път. Просто това няма да има край и в един ден ще осъмнем без да можем да се познаем в огледалото. Защо не направим един нов храм - св. Иван Рилски, а ще сменяме нещо вече сторено, един факт, само защото не ни харесва? Докога ще си правим пластични операции на идентичността? И кога за последно хората които дискутирахме, ходихме реално на църква? Защото реално храмът е на християните, и после на гражданите.

    Правилна или грешна е волята на народа исторически - заложено ни е да променяме историята. В човешката природа. Но тази промяна е деградивна, не е градивна - казвам - направете нов храм, нова концертна зала, нов стадион - защо да видоизменяме нещо, което вече е белязало поколения предци?


    2550

    6

    alfakentavur

    18.12 2024 в 20:29

    Айде стига глупости!
    Смяна на име на храм НЕ Е подмяна на историята.
    Не си в, час или се правиш, с елементарни понятия.

    Няма, няма и да има и не може да има правило, че някой навремето като е кръстил нещо по един начин, то трябва вовеки да носи това име. Две други църкви в други държави с името на Невски са вече с други имена.
    Айде на бас, че никой там не е писал глупости за "подмяна на историята".

    Волята на германския народ преди почти 100 години е била Адолф да е водеща политическа сила и да си го върнат на Франция и Англия (т.нар. реваншизъм). Хайде обясни колко правилна е била тази воля!

    11110

    5

    yoghurt

    18.12 2024 в 20:20

    Освен нападки към фигурата на Невски, във статията не видях друго. Ако г-н Глешев продължава да вярва в идеали - негова си работа, само че светът не е идеал. Нито Хилдегард Фон Бинген не е реална светица, правила рисувки на интимните женски части, ните пък един руски пълководец не е. Ад хоминем атаките са ялови, когато проблемът не стои там, проблемът е във висшето неуважение към самите нас си, чрез подмяната и непрестанната несигурност в себе си. Какво като предците ни, не под съветски диктат, ами напълно самоволно л, хора предприемчиви, на които днешните предприемачи не могат да стъпят и на малкия пръст, са го решили. Не някой чужденец - нашите предци. Какво по-голямо неуважение от това да действаме спрямо тях както Путин - да изтрием спомена за тях, това за което са се оертвали, само заради някаква страст. Александър е първият български княз. Защо да няма храм на негово име, макар и неофициално? Нима не дължим Съединението нему?

    11110

    4

    yoghurt

    18.12 2024 в 20:13

    Аман от подмяна на историята според вятъра. За разлика от Паметника напсъветската армия, това име е избрано напълно волно от предците ни. Какъвто и да е Невски - те са го отредили. Все едно да се сметя името на Айфеловата кула или на Статуята на свободата, по конюктурни причини. Грозно е и е изява на висше себенеуважение. Ставаме като Путлер, който подменя историята. Ебаси нискокултурните красъци.
     
    X

    Татяна Дончева: ДС стои зад Пеевски и бълва нови и нови проксита