По време на гражданския въоръжен конфликт в Сирия централната власт след последователни споразумения с бунтовници и с радикални ислямисти премести хиляди от тях в Идлиб. Така в размирната северозападна провинция се струпа радикална антиправителствена въоръжена маса от 30-40 хиляди души плюс техните семейства. Техният живот се преобърна през 2012 г. с гражданската война, финансирана от арабски и различни други спонсори. Сега тези хора почти не умеят нищо, освен да се бият. През 2019 г. обаче интензивността на конфликта спадна и не постигналите целите си спонсори загубиха интерес към него. Паричният поток секна, но хилядите противници на Башар Асад все пак трябваше по някакъв начин да преживяват.
Сега в контролираните от Анкара сирийски територии действат три огромни групировки: „Сирийска национална армия”, „Национален фронт за освобождение” и „Хайят Тахрир аш-Шам”, които се състоят от множество малки обединения. Анкара ги финансира, но и досега напразно се опитва да ги убеди да създадат поне някакво подобие на „военен съвет”.
СНА се състои основно от „умерени” опозиционери и с нея Анкара няма особени проблеми. Групировката участва и в трите операции на турската армия на сирийска земя. Това обаче не й пречи да граби, убива, насилва, отвлича сирийци.
Що се отнася до ХТШ, турците без успех се опитаха да й придадат образ на „умереност”. Групировката обаче демонстрира независимост и се стреми да запази доминиращо положение в зоната на Идлиб, като играе роля на местна сила, противостояща на режима в Дамаск.
Турция през 2018 г. спомогна да бъде създаден НФО, но не успя да установи над него контрол. Идеологически противоречия доведоха до открита враждебност между фракциите.
Границата с размирната провинция непрекъснато поражда проблеми за Турция. Да, съседството с бившите джихадисти не вещаеше нищо добро и не може да продължава вечно.
Според The Guardian, още през миналия декември Ердоган намерил начален изход, изпращайки между 10 и 16 хиляди наемници в Либия, които срещу заплащане от Анкара да се бият против силите на фелдмаршал Хафтар. Ердоган може да си е правил сметка, че те ще бъдат набързо избити и следователно ще спаднат разходите, но това не се случи – „кучетата на войната” се оказаха издръжливи.
Конфликтът около Нагорни Карабах се оказа за Ердоган пореден спасителен пояс. Според различни източници, в подкрепяните от Турция дивизии „Султан Мурад", „Сюлейман Шах" и „Ал Хамза" още през септември са преминали между 1000 и 4000 бивши джихадисти от Сирия. Не е чак толкова много, но все пак е нещо.
Повечето от наемниците, имащи добър боен опит от Сирия, са привлечени от комбинацията добра заплата и радикална идеология. Много е съмнително, че те някога ще се върнат в Сирия, особено ако нямат семейства. Някои от тях после ще намерят смъртта си в района на Кавказ или ще направят опит да достигнат Европа, трети може да опитат късмета си на Балканите, където на места има компактно мюсюлманско население.
В същото време е факт, че в Идлиб ситуацията вече не е така напрегната, което позволи армията на президента Башар Асад да направи няколко успешни операции против джихадистите. На свой ред обезпокоеният от сирийската и руската активност Ердоган реши да установи свой ред в окупираната провинция Идлиб, като дори създава някакви административни структури.
Преди две седмици турските медии широко огласиха решението за въвеждане на допълнителни сили в Идлиб, като в репортажи показваха снимки на войскови колони, уточняваха броя на танковете, бронираните машини и оръдия.
Руската авиация обаче отговори с атаки по радикални групировки и по китайски уйгури. Изданието svpressa.ru изчисли, че само за седмица са унищожени над 100 противници на Дамаск.
Ердоган наистина не може отведнъж да напусне Сирия. Внезапната пълна загуба на позиции в страната го заплашва със загуба на репутация. Преди това той трябва да докаже, че задачите в САР са изпълнени изцяло и районът е умиротворен. Ами ако внезапно избухне нов конфликт в провинцията и оттам потеглят нови тълпи бежанци? На Турция и без това й идват много сегашните 4 млн сирийски бежанци и то при тази напредваща икономическа криза в страната.
Ердоган е напълно нестандартен типаж, към който вероятно проявяват интерес не само политолози, но и психолози. Неговите решения често са озадачаващи и смущаващи, зад ръба на общоприетото. Той дори може да има някакви проблеми в психичното си здраве. Ердоган обаче не е смахнат, а е само изцяло обсебен от идеите на пантюркизма да възстанови миналото величие на Турция и до 2099 г. да я нареди на четвърто място в света след САЩ, Китай и Русия. Звучи налудничаво? Може. Но най-вероятно „ерата Ердоган” ще приключи едва след като Аллах някога го прибере при себе си.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10571
1
06.11 2020 в 10:14
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара