OffNews.bg

Близостта до природата е рецепта за щастлив живот

Множество проучвания доказват, че дневната светлина влияе благоприятно върху здравето, работоспособността, ефективността на обучение на децата и като цяло - на качеството на живот на хората. Вентилацията е друг важен фактор за наличието на здравословен вътрешен климат и оптимален комфорт в закритите помещения. В един свят с нарастващи здравни проблеми и бум на алергиите, осигуряването на благоприятен вътрешен климат е от главните изисквания при планирането на една къща, наред с нейното местоположение и енергийна ефективност.

Тези съображения, както и желанието да живеят колкото се може по-близо до природата, карат едно българско семейство да построи новия си дом в покрайнините на града. Решението, което взимат, е продиктувано от желанието им да променят изцяло начина си на живот, за да бъде той по-здравословен. “За да сме близо до природата, нямаше как да живеем в града и затова решихме, вместо да ползваме малката лятна вила, да се преместим изцяло на село като си построим по-голяма къща, подходяща за живеене. Направихме проект и за 9 месеца издигнахме къща за цялото ни 6-членно семейство – ние, 2 момичета и 2 момчета.” – споделя собственичката на имота, в който първоначално е имало само сглобяема вила, предназначена за почивка през уикендите.

Къщата е разположена в хълмиста местност в близост до гр. Перник. Двуетажната постройка има планировка, типична за семеен дом - най-долу, в мазето, има механа, а първият етаж представлява изцяло отворено помещение, в което има дневна и кухня. На втория етаж са спалните и сервизните помещения.

За да подсигури най-добрите условия на децата, когато учат, играят и почиват, семейството решава да проучи как се прави покрив и как да направят таванския етаж на новата си къща възможно най-светъл и проветрен. За целта, на многоскатния покрив са монтирани 6 покривни прозореца. От тях не само струи изобилна светлина, но се осигурява и вентилация. Естествена дневна светлина е от полза за здравето и качеството на живот на хората и се отразява добре и на бюджета им – нуждата от по-малко изкуствено осветление спестява от разходите за електричество.

Всичко това е в унисон със стремежа на собствениците да живеят по-близо до природата и да намалят своят отпечатък върху нея. Те произвеждат сами голяма част от нужните им зеленчуци и плодове. Отглеждат и пернати животни. “Цялата идея на всичко тук е, че го правим с много любов, а не по задължение. Отглеждаме си расови кокошки, ходим на изложения из Европа. Отглеждаме пуйки, чието месо е едно от най-здравословните.“ – споделя домакинята.

Вътрешният интериор на дома е нейно дело. Естествените материали преобладават, което подкрепя цялостната концепция за къщата и създава неповторим уют. Покривните прозорци значително допринасят за приятното усещане и комфорта. Във всяка спалня е монтиран поне по един, за да може семейството да се възползва максимално от естествената светлина. Децата се чувстват много добре – играят, учат и се занимават с любимите си дейности с много повече настроение. “Малкият даже сяда на парапета в стаята му под прозореца и там си разглежда книжки, играе си, много му харесва. Аз още от малка съм си мечтала за такива прозорци – когато си легнеш и да виждаш над теб небето и звездите, а тук небето е особено чисто.”, разказва развълнуваната майка.



Всички прозорци са електрически и са изключително лесни за управление. С помощта на дистанционно и централен панел в дневната, те могат да бъдат отваряни за проветряване или затваряни, когато това е необходимо. Сензорът за дъжд автоматично затваря прозорците при лошо време. А пък поставените комарници предотвратяват влизането на досадните насекоми, когато прозорците са отворени.

Основното отопление и енергията в къщата се осигуряват от соларна система. Домът е оборудван и с термо-помпа фреон-вода, както и с електрическо котле, което се ползва само при най-студените зимни дни от годината. Монтирано е водно подово отопление, свързано със соларната система. Сухата камина създава допълнителен уют в дома на семейството. Топлината от слънчевите лъчи, която прониква през покривните прозорци допълнително спомага за отоплението на помещенията. В същото време, прозорците на покрива озаряват стълбището и го правят светло и приветливо. Всички тези подобрения превръщат къщата в мечтаната нискоенергийна къща.

Къщата е от модулен тип и е изключително икономична. Изолацията е само от естествени материали и е няколко пласта – овча вълна, конопена вата, дървесни частици и целулоза. Благодарение на нея и на двата огромни ореха на двора, в къщата постоянно се поддържа подходяща температура, което създава много здравословна и приятна атмосфера. Не на последно място, съществена роля играят и щорите и сенниците на покривните прозорци в помещенията на второто ниво. С тях лесно може да се регулира както количеството светлина, така и топлината, които идват отвън.

„Един от любимите ми моменти през деня е когато се събираме лятото, тук на верандата, за вечеря и чуем чановете на слизащите от баира овце. Настръхвам само като говоря за това – наистина е магическо. Идеята е, не просто да имаш къща, а къде и каква е къщата.“ – завършва собственичката.

В тази къща има много уют, топлина и спокойна атмосфера. Тишината на местността, градината, животните, всичко това създава приятно усещане и зарежда с енергия. Близостта до природата е несравнима ценност за собствениците.