Торенето с амониева селитра се смята за един от оптималните методи на обработка на почвата заради продължителното осигуряване на азот, което е жизнено важно за растенията.
Химическият компонент е отговорен за производството на растителни протеини и хлорофил, без които растенията ще загинат.
Захранването на реколтата с амониева селитра осигурява здрав растеж, дълготраен цъфтеж и следователно – по-високи добиви. Доказано е, че торенето с амониева селитра увеличава добива с близо петдесет процента.
Сред селскостопанските торове торенето с амониевата селитра е предпочитано, защото последиците от употребата и се забелязват на мига. Тя подобрява растежа на растенията, качеството на плодовете и цялостния вид на реколтата. Използва се както за зеленчуци и кореноплодни, така и за стайни растения, храсти и плодни дървета.
Популярността на амониевия нитрат се дължи на редица доказани качества:
- На първо място, разбира се, се нарежда достъпната цена.
- Може да се използва както в суха, така и в разтворена форма.
- Подходящ е както за кореново, така и за листно торене.
- Действа наистина добре при студени почви - например в началото на пролетта.
- Добра дифузионна способност. Последното свойство на амониевия нитрат осигурява перфектно разтваряне на гранулите във влажна почва и проникването им дълбоко в нея, като осигуряват изхранване на растения с мощна коренова система.
Разбира се, има и някои минуси.
Заради силната си разтворимост във влажни почви и при наличие на високо ниво на подпочвените води обработката с амониева селитра е неподходящо, тъй като просто ще се измие. Също така, торене, извършено преди силен дъжд, ще бъде неефективно.
Земеделски съвети за торене с амониева селитра
Утвърденият начин е чрез разпръскване на гранулите. Те бързо се разтварят във вода, като позволяват на азота да се освободи в почвата.
Обичайните аграрни практики за торене с амониева селитра са - от 2/3 до 1 и 1/3 чаши амониева селитра на 300 кв.м. След наторяването, почвата трябва да се обработва и полива много внимателно, защото азотът се движи изключително бързо.
Торене
Амониевата селитра се усвоява от растенията в продължение на половин до един месец, така че торенето се прилага в интервали от един месец по време на вегетационния период. Ако на пакета има етикет 34-0-0, това означава, че в 100 кг тор има 34 кг азот. За всеки 500 кв.м ще ви трябват по 22 кг тор. Помнете - слагайте само половината от необходимото, така че, когато минете втори път, за да наторите пропуснатите места, да не сложите прекалено.
ВНИМАНИЕ - амониевата селитра може да изгори растенията. След торенето, полейте почвата внимателно – отчасти водата мие амониевата селитра, но също така и помага да се разтвори в почвата. Ако обработвате с прекалено силна струя, амониевата селитра ще се струпа на едно място и ще се разтвори там, докато в на останалото място няма да има никаква. Съветваме ви да ползвате машина за торене за по-добри резултати.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)