Как се тори с амониева селитра

OFFNews 30 август 2024 в 09:46 1545 0

Поле

Снимка Pixabay

Амониевата селитра се усвоява от растенията в продължение на половин до един месец.

Торенето с амониева селитра се смята за един от оптималните методи на обработка на почвата заради продължителното осигуряване на азот, което е жизнено важно за растенията.

Химическият компонент е отговорен за производството на растителни протеини и хлорофил, без които растенията ще загинат.

Захранването на реколтата с амониева селитра осигурява здрав растеж, дълготраен цъфтеж и следователно – по-високи добиви. Доказано е, че торенето с амониева селитра увеличава добива с близо петдесет процента.

Сред селскостопанските торове торенето с амониевата селитра е предпочитано, защото последиците от употребата и се забелязват на мига. Тя подобрява растежа на растенията, качеството на плодовете и цялостния вид на реколтата. Използва се както за зеленчуци и кореноплодни, така и за стайни растения, храсти и плодни дървета.

Популярността на амониевия нитрат се дължи на редица доказани качества:

  • На първо място, разбира се, се нарежда достъпната цена.
  • Може да се използва както в суха, така и в разтворена форма.
  • Подходящ е както за кореново, така и за листно торене.
  • Действа наистина добре при студени почви - например в началото на пролетта.
  • Добра дифузионна способност. Последното свойство на амониевия нитрат осигурява перфектно разтваряне на гранулите във влажна почва и проникването им дълбоко в нея, като осигуряват изхранване на растения с мощна коренова система.

Разбира се, има и някои минуси.

Заради силната си разтворимост във влажни почви и при наличие на високо ниво на подпочвените води обработката с амониева селитра е неподходящо, тъй като просто ще се измие. Също така, торене, извършено преди силен дъжд, ще бъде неефективно.

Земеделски съвети за торене с амониева селитра

Утвърденият начин е чрез разпръскване на гранулите. Те бързо се разтварят във вода, като позволяват на азота да се освободи в почвата.

Обичайните аграрни практики за торене с амониева селитра са - от 2/3 до 1 и 1/3 чаши амониева селитра на 300 кв.м. След наторяването, почвата трябва да се обработва и полива много внимателно, защото азотът се движи изключително бързо.

Торене

Амониевата селитра се усвоява от растенията в продължение на половин до един месец, така че торенето се прилага в интервали от един месец по време на вегетационния период. Ако на пакета има етикет 34-0-0, това означава, че в 100 кг тор има 34 кг азот. За всеки 500 кв.м ще ви трябват по 22 кг тор. Помнете - слагайте само половината от необходимото, така че, когато минете втори път, за да наторите пропуснатите места, да не сложите прекалено.

ВНИМАНИЕ - амониевата селитра може да изгори растенията. След торенето, полейте почвата внимателно – отчасти водата мие амониевата селитра, но също така и помага да се разтвори в почвата. Ако обработвате с прекалено силна струя, амониевата селитра ще се струпа на едно място и ще се разтвори там, докато в на останалото място няма да има никаква. Съветваме ви да ползвате машина за торене за по-добри резултати.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Борисов и Пеевски преместиха парламента от страх от журналистите