Обикновено свързваме пералнята с аромата на чисто и свежо пране, но за съжаление, има случаи, в които ароматът на прането не е нито чисто, нито свежо. Именно затова е необходимо, от време на време, да се погрижим за хигиената на пералнята.
Как да почистим пералня
Като за начало да започнем почистването на пералнята с чекмеджето, в което се поставят препаратите. Ако моделът позволява, е добре да го извадим и да го почистим с хладка вода и домакинска гъба с препарат за съдове. Не забравяйте, че е добре да почистим и празното отделение, в което влиза чекмеджето.
Почистването на барабана на пералнята също е основна грижа за уреда. Продължете почистването на пералнята именно оттам - може да го направите с механично търкане или с различни специализирани препарати.
Как да почистим пералнята и гуменото уплътнение?
Гуменото уплътнение също често е източник на неприятни миризми. Основната причина е, че именно там се събира голямо количество плесени, видими и с невъоръжено око. Понякога там се намират различни приятни изненади, като монети, копчета, дори мистериозно изчезналият чорап.
Отново можем да действаме механично - защото мястото е лесно достъпно, а може да прибегнем до почистване на пералнята и с различни препарати. Тази част също е от съществено значение за почистване на пералнята.
Почистването на филтъра на пералнята също допринася за премахването на неприятните миризми. Обикновено се намира в долната предна част на уреда. Проврете в упътването как точно да го развиете и почистите.
Домашни средства за почистване на пералня
Ето няколко трика как да почистим пералнята с подръчни материали.
Първо е важно да отбележим, че не е препоръчително да я използвате като кош за мръсни дрехи. Също така е препоръчително да извадите дрехите от пералнята възможно най-скоро след изпирането им.
Температурата на водата също е от значение. С каквито и препарати да перете, поне веднъж месечно пускайте цикъл на 60 или 90 градуса, без пране, за добра хигиена на пералнята.
Ето и няколко идеи за дезинфекция на пералнята:
Как да почистим пералнята със сода бикарбонат
За поддръжка на пералнята може да направите гъста каша от равни количества вода и сода за хляб (например 4 лъжици сода и 4 лъжици вода) и да ги поставите в отделението за перилни препарати. Подходящо е за премахване на по-мазни образования. В комбинация с 2 чаши ябълков оцет, изсипани в барабана, резултатите ще са още по-добри. Пуснете програма за 90 градуса без дрехи.
Как да почистим пералнята с бял ябълков оцет
Почистване на пералнята може да направите с гъба напоена с ябълков оцет – просто изтъркайте достъпните части. Ако това не помогне, сипете 250 мл ябълков оцет в барабана и пуснете на цикъл от 60 градуса без пране.
Как да почистим пералнята с лимонтузу или лимонена киселина
Загрейте вода до точката на кипене за няколко минутки дори в микровълновата фурна, след което добавете около 100 грама лимонена киселина и изсипете сместа в отделението за прах или директно в барабана. В този случай резултатите може да ви поразят с блясъка си.
Как да почистим пералнята от котлен камък
И трите метода спомагат за премахване на котлен камък, който също е сред водещите причинители на неприятните миризми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)