Лекарите в многопрофилната ветеринарна клиника МВК България спасиха бебе камила.
Коко е бебе камила, родено в България преди 2 месеца. Майката пристига у нас легално и с всички необходими документи, но никой не е предполага, че е бременна. Преди 60 дни на бял свят идва Коко - името е на един от основателите на ветеринарната клиника - д-р Калоян Войчев, съобщи БГНЕС.
Преди десетина дни Коко престава да яде и да се движи. За собствениците е ясно, че трябва веднага да бъде прегледан от ветеринар. Заради лятната ваканция нито една университетска ветеринарна клиника в България няма възможност да приеме Коко. Единствени се отзовават от МВК.
В неделя Коко пристига по спешност в София в критично състояние, което се влошава в понеделник. Лекарите от клиниката успяват да го стабилизират и насрочват операция за следващия ден. Оказва се, че Коко има проблем с уринарната система и благодарение на Д-р Мирослав Генов и направената ендоскопска операция е спасен.
Цяла нощ срещу сряда Дениза Деянова – зооинженер нощна смяна в клиниката е с малкото камилче, сресва го, обгръща го с грижи и до днес. Коко вече е на крака и изписан в добро състояние.
Зооинженерът Дениза Деянова и камилчето Коко
„Наистина имаме необичаен домашен любимец. Бебето камилче постъпи при нас с болки, т.е. постоянно издаваше звук и се опитваше да ни каже, че има болка и дискомфорт. Първоначалните ми насоки бяха към това, че може би има проблем с храносмилателна система, тъй като хората, които се грижат за него, казаха, че е яло от храната на майката“, заяви д-р Генов.
Той обясни, че камилите са преживни животни със сложен стомах, т.е. преди стомаха има разширения, които се наричат предстомашия.
„Първоначалното предположение беше, че има някакво запушване в едно от предстомашията, което е много характерно за тези животни, въпреки че това не е обект на ежедневната ни работа. Консултирахме се с наши колеги, които имат малко повече опит с подобен тип животни и с преживни животни. Поставихме му централен венозен катетър на вратлето на една голяма вена, от която може да взимаме кръв и да вливаме системи“, обясни ветеринарният медик.
Изследванията обаче показват, че камилчето има завишени бъбречни показатели. От наблюдението става ясно, че то не може да ходи по малка нужда.
„Направихме една пункция на пикочния мехур през коремната стена. Източихме урината, ендоскопски подходихме, опитахме да огледаме уретрата, пениса, препуциума и се оказа, че не може да проникнем по никакъв начин в уринарната система, което наложи операция, която аз съм правил много пъти при кучето и котката, но за пръв път правя на камила“, разказа д-р Генов.
Камилата има различна анатомия и това представлява голям интерес за лекуващия екип. "Успяхме да направим отвор, от който да пишка. Сега ще може да уринира съвсем нормално. Надяваме се да се възстанови в най-скоро време и да се върне при майка си, която го търси и е много стресирана от неговата липса, а и Коко има нужда от нея“, каза д-р Генов.
Той сподели, че това не е първият екзотичен пациент, който лекуват. Случва се при тях да дойде и … агне.
„Ние сме ветеринари. Това, че не се занимаваме ежедневно с екзотични животни, не означава, че не можем да им помогнем с каквото можем“, заяви д-р Мирослав Генов.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1020
1
31.07 2024 в 14:10
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си