Западнонилската треска не се предава от човек на човек, което ограничава възможностите на заболяването да направи големи бели – епидемични взривове.
Това заяви доц. Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор, по бТВ. От 100 заразени едва 10-15 ще развият някаква клиника – грипоподобна, на която няма да обърнат някакво внимание. Едва един-двама на 100 души могат да развият по-тежките симптоми – менингит, енцефалит, които да застрашават живота, обясни доц. Кунчев.
Епидемиологът обясни, че това е причината заболяването да бъде установено сравнително късно в световен мащаб. Вирусът е доказан и му е дадено името едва през 1999 г., когато е регистриран в Америка. Причината тогава е била масово измиране на птици, което е накарало учените да потърсят причината.
По думите на главния държавен здравен инспектор е малко вероятно у нас да се увеличат случаите на това заболяване, защото сезонът на комарите, които го пренасят, е към своя край.
Начинът да се предпазим е като се пазим от комарите, обобщи доц. Ангел Кунчев. Диагностиката е трудна, защото наподобява много други заболявания, коментира още епидемиологът.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Терористът на коледния базар в Германия бил противник на исляма
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан: Преминаваме от военно време към ера на мир