Как да се възстановим след секцио?

OFFNews 24 ноември 2024 в 04:15 664 0

бременна

Снимка pixabay

Бременна жена

Периодът на възстановяване след секцио протича по-различно от периода след естествено раждане. Причината е, след цезаровото сечение, освен от самото раждане, трябва време за възстановяване и от голяма коремна операция, включваща анестезия. 

Ето и няколко съвета за възстановяване след секцио 

1. Раздвижете се възможно най-скоро - първи грижи след цезарово сечение 

За да избегнете образуването на тромбози, ключът е ставането възможно най-рано. Това ще спомогне за по-бързо възстановяване след секциото. Кръвообращението трябва постепенно да се възстанови. Попитайте лекаря си за съвместимо с кърменето обезболяващо средство, което можете да се приема през първите дни след раждането - около 30-60 минути преди да станете.

2. Не бързайте с кърменето след секцио 

Това, че ще родите секцио, не означава, че няма да може да кърмите. В зависимост от вида на анестезията, началото на кърменето може да се забави, тъй като е възможно и вие, и бебето да сте все още сънливи след операцията и да се нуждаете от повече време за възстановяване. Опитайте да кърмите веднага щом бебето започне да прави движения с уста. Не пришпорвайте нито себе си, нито детето. През следващите няколко дни имате време да се научите как да кърмите заедно на спокойствие и тишина.

Ако не искате или не можете да кърмите, осигурете му това, от което се нуждае, с млечна формула, която съдържа естествени млечнокисели култури и ценни фибри. Тази комбинация осигурява балансирана чревна микробиота.

3. Силни последващи болки след церазово сечение - не се тревожете 

Следродилните контракции се появяват, когато матката се свива, за да се върне към размера си отпреди бременността. Тези контракции могат да бъдат особено силни, докато кърмите, защото предизвикват освобождаването на окситоцин - хормон, който стимулира матката. Разрезът може да засили последващите болки.

4. Комфортът е на първо място - психическо възстановяване след раждане

Уверете се, че дрехите не причиняват натиск или триене около и на разреза. През първите няколко дни след раждането носете нощница, рокля или клин за бременни. Може да купите и специално бельо, което е дълбоко, с малък пришит джоб, в който може да се постави охлаждаща подложка за белега.

5. Грижете се за тялото си след секциото

Тялото се нуждае от време за пълно възстановяване. Избягвайте да вдигате тежко, не се натоварвайте физически около шест седмици, за да може разрезът да заздравее и коремните мускули и тазовото дъно да се стабилизират.

6. Помощ

Всички се нуждаем от помощ в някакъв момент. В периода след раждането повече от всякога е необходимо да потърсите помощ, защото липсата на почивка и релаксация може да наруши възстановяването.

7. Упражненията след секцио - с мярка 

Четири до шест седмици след раждането и само след консултация с лекаря си можете да започнете да правите леки упражнения, за да помогнете на мускулите да се възстановят. Те трябва да са плавни и да не се претоварвате. Спрете упражненията, ако почувствате болка.

След дванадесет седмици тялото Ви ще е готово за подходящи видове спорт. Трябва да избягвате спортове, които натоварват прекомерно тазовото дъно. Това е всеки спорт, който изисква резки движения, скачане или повдигане.

8. Грижете се внимателно за белега след секциото

Обикновено в областта на белега може да се видят синьо-виолетови до жълтеникаво-зелени кръвонасядания, които изчезват в рамките на няколко дни. Ако забележите подуване, зачервяване или отворени краища на раната, трябва да уведомите лекаря си.

След като коричките паднат, започнете грижата за белега. Грижата за белега е полезна, тъй като мускулните влакна и нервните окончания са били прекъснати или наранени по време на цезаровото сечение, поради което може да чувствате изтръпване или мравучкане в зоната на белега. 

9. Въздържайте се от сексуални контакти за известно време

Необходимо е да изчакате между 14 и 21, за да сте сигурни, че раната от секциото е заздравяла напълно. Зоната около белега и самият белег могат да бъдат чувствителни за по-дълъг период. Може да боли, да сърби или да предизвиква парене. Това може да предизвика дискомфорт при докосване. Уверете се, че възстановяването е достатъчно. 

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Иван Костов: Човекът, който промени България