Кои болести имат право на ТЕЛК?

OFFNews 12 август 2024 в 05:50 52924 0

ТЕЛК

Снимка Скрийншот

Териториална експертна лекарска комисия

Има заболявания, които се отразяват на трудоспособността и възможността за пълноценен живот на хората, временно или пожизнено. Страдащите от тях имат право на социална подкрепа в зависимост от степента на увреждането.

Как се издава ТЕЛК?

Каква помощ ще получат пациентите зависи от решението на Териториалната експертна лекарска комисия, която разглежда всеки отделен случай. ТЕЛК потвърждава или отхвърля дадено заболяване въз основа на преглед, данни от медицинското досие на лицето, допълнително събраните доказателства и протокол за извършено проучване.

ТЕЛК издава експертно решение (експертиза) с което определят степента на нетрудоспособност. Експертизата определя степента на трайно намалената работоспособност в процент; потребността от чужда помощ и срокът в който лицето се нуждае от нея; срокът на инвалидност и датата, на която изтича той; причинната връзка между увреждането и настъпилата нетрудоспособност; препоръките за наблюдение и рехабилитация.

Кои болести имат право на ТЕЛК?

Ендокринни заболявания и смущения на обмяната на веществата

В тази група попадат хората с диабет, при които са налице усложнения, засягащи и други органи и системи. Пациентите с фенилкетонурия и муковисцидоза, амилоидоза, с нарушения на обмяната. 

Заболявания на сърдечносъдовата система

В тази група са лицата с болести на митралната и аортната клапа, с артериална хипертония трета степен, преживелите миокарден инфаркт, хронична белодробно-сърдечна болест; преживелите мозъчен кръвоизлив; някои видове стеноза; церебрална тромбоза, мозъчна емболия, мозъчен инфаркт и др.

Заболявания на дихателната система

В тази група са тежката, хроничната обструктивна белодробна болест, туберкулоза и др.

Заболявания на храносмилателната система

ТЕЛК се издава за пациентите с Болест на Крон, чернодробна цироза.

Бъбречни заболявания

На ТЕЛК имат право лицата с хронична бъбречна недостатъчност, които са на хемодиализа

Заболявания на кръвотворните органи

Степен на инвалидност се определя за пациенти с апластични анемии, хемофилии.

Психични заболявания

ТЕЛК се издава на лицата с шизофренни психози, параноидни състояния, тежка олигофрения и др.

Болести на нервната система

В тази група попадат страдащите от Алцхаймер, Паркинсон, мозъчни дегенерации, болести на гръбначния мозък, Болест на Бехтерев, множествена склероза, епилепсия, детска церебрална парализа и др.

Болести на сетивните органи

ТЕЛК се издава при глухота и слепота.

Болести на костно-мускулната система

Право на социална помощ имат лицата със системна склероза, анкилозиращ спондилит, хроничен остиомиелит, определена степен на ревматоиден артрит и др.

Експертно решение за степен на инвалидност могат да получат и хората, на които са трансплантирани органи. Както и пациентите с онкологични заболявания.

Колко време е валидно свидетелството за инвалидност, издадено от ТЕЛК?

Свидетелство за инвалидност се издава за срок от три години от датата на издаване. След този срок лицата трябва да подадат нова молба за преоценка на инвалидността и работоспособността. Ако освидетелстваният не е съгласен с решението на ТЕЛК може да подаде апелация и да поиска преоценка на решението в Агенцията по социално подпомагане.

Пълният списък със заболявания, подлежащи на ТЕЛК можете да видите тук.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Секссимволът от ''Завръщане в синята Лагуна'' Брайън Краус в подкаста на OFFNews