Ексклузивно Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души

Как да възстановим перисталтиката на червата

OFFNews 01 август 2024 в 05:07 2946 0

Плодове и зеленчуци

Снимка Pixabay

Здравословни храни

Най-общо казано, перисталтиката представлява последователно съкръщаване на мускулатурата на стомашно-чревния тракт с цел да се изтласка съдържанието на храносмилателната система.

Възстановяването на перисталтиката е от сериозно значение, защото е противен случай това може да доведе до различни неприятни състояния като запек, диария и подуване на корема.

Засилена перисталтика, по-известна като къркорене на червата, обикновено се получава при преяждане, чревна непроходимост, синдром на раздразненото черво, болест на Крон и други. При това състояние непременно трябва да се вземат мерки за възстановяване на нормалната функция на перисталтиката.

Възстановяването може да е просто чрез определен тип диета, но може да се прибегне и до употреба на антибиотици при наличие на болестотворни бактерии. Затова най-добре потърсете консултация с лекар.

За възстановяване на усилена перисталтика има и естествени методи - чай от бял равнец, от градинска чубрица, джоджен или лайка.

От друга страна, ленивите черва или забавената перисталтика може да се дължи основно на неправилно хранене, липса на физическа активност, дехидратация, недостиг на минерали, болест на Хиршпрунг, наднормено тегло и други.

Възстановяването от това състояние отново зависи от причините и може да включва диета, богата на фибри, засилена физическата активност, лекарства за запек, пробиотици, а понякога и клизма.

Ето и няколко диетични съвета за възстановяване на храносмилателното здраве.

Здравословно хранене

Една от най-важните стъпки за възстановяване на нормалната перисталтика, разбира се, е правилното хранене. Например, богатата на фибри диета е от ключово значение за възстановяването. Те спомагат добавянето на обем към изпражненията и стимулират перисталтиката.

Консумацията на повече плодове, зеленчуци, пълнозърнести храни и бобови растения подпомага възстановяването. Освен това е нужно да се приема достатъчно вода, тъй като хидратацията е основна за нормалното функциониране на храносмилателната система.

Засилете физическа активност

Ежедневната физическа активност също играе ключова роля за здравето на храносмилателния тракт. Упражненията стимулират перисталтиката и подобряват храносмилането. Нужни са поне 30 минути умерена физическа активност на ден. 10-15 минутни разходки след хранене имат положителен ефект за перисталтиката, нейното възстановяване и правилно функциониране.

Доверете се на пробиотиците и пребиотиците

Те са важна част за поддържане и възстановяване на чревната флора. Първите са живи бактерии, които подпомагат баланса на микроорганизмите в червата, докато пребиотиците са хранителните вещества, които поддържат тези бактерии. Храни като кефир, кисело мляко, квас и ферментирали зеленчуци са богати на пробиотици. Пребиотици могат да се намерят в лука, чесъна и аспержите и бананите.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Мариян Карагьозов: Милитаризацията на турската външна политика я изолира