Софийският градски съд отказа вписване на промените, искани от Джевдет Чакъров, с които Делян Пеевски бе изключен от ДПС. Решението бе взето от Централното оперативно бюро в края на август.
Представителят на прокуратурата е заявил, че искането е несъстоятелно, тъй като решението е взето "от ненадлежен орган, при липса на кворум и мнозинство".
Тясното ръководство на движението - ЦОБ, със съдействието на хората на Доган в него, изключи освен Пеевски и Халил Летифов, Искра Михайлова-Копарова, Йордан Цонев, Хамид Хамид, Станислав Анастасов, Радослав Ревански, Ертен Анисова. Още тогава юристи коментираха, че това е в противоречие с устава на партията.
Съдът е установил, че за вписването на промени в регистъра на политическа партия е необходимо на първо място това обстоятелство да подлежи на вписване. А искането не отговаря на текстовете от Закона за политическите партии, където се изброява при какви условия става това.
"Доколкото поименният членски състав на ПП не е сред изчерпателно изброените подлежащи на вписване обстоятелства, то и промените в него също не подлежат на вписване. Това налага извода, че искането за заличаването на Д. С. П. (Делян Слевчев Пеевски) като член на ПП ДПС е неоснователно, дори такова изключване да е налице", обясняват от съда с председател Пламен Колев.
От СГС допълват, че имената на членовете на ръководните и контролните органи на политическата партия и имената на лицата, които съгласно устава представляват политическата партия, подлежат на вписване, съответно на заличаване, при наличие на промяна. Пеевски обаче е отразен в регистъра като председател на ЦОБ и на политическата партия.
Магистратите са преценили, че не е спазен уставът на ДПС, според който изключването се налага от структурата, към която принадлежи
съответния член, или от по-висшестоящия орган. Не е спазен и 14-дневният срок на обжалване пред ЦОБ или друг по-висшестоящ орган. Съдът напомня, че Националната конференция е органът, който избира председателя на партията. А в случаите между две конференции Централният съвет може да вземе подобни решения.
Ако Пеевски бе само член на ЦОБ, няма проблем да бъде отстранен от самото бюро. Но той е член и на ЦС.
"Ако обаче той е член и на двата органа (ЦОБ и ЦС), то това може да стори само по-висшестоящият от тях, както и този над него – Националната конференция (НК), която избира членовете на ЦС. Това е така предвид ясно провежданата в устава тенденция основанията по ал. 4, явяващи се най-тежките нарушения на партийната дисциплина, съответно водещи до най-тежката санкция, да бъдат преценявани от по-висшестоящия орган. В противен случай би се достигнало до възможност по-низшите йерархични звена, посредством налагане санкцията да внесат промени в по-висшите структури на партията", се казва в решението на СГС.
Обръща се внимание и на факта, че при вземането на решението си за изключване ЦОБ не е имало кворум от две трети. В бюрото членуват 24 души, а в заседанието са участвали едва 13.
Решението на СГС не е окончателно и може да се обжалва пред Върховния касационен съд.
Това е първото искане на Джевдет Чакъров за заличаването на отлъчените от "автентичното" ДПС. През октомври той внесе за вписване в съда и решение на ЦС за изключване на Пеевски и освобождаването му като председател на партията. По него предстои съдът да се произнесе.
Даниела Добрева
Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".