Специализираната прокуратура е внесла обвинителен акт в Специализирания наказателен съд по делото за нерегламентирано управление на опасни отпадъци. На съд са предадени шестима - братята Атанас и Пламен Бобокови, бившият зам.-министър Красимир Живков, плевенският бизнесмен Николай Миховски, Васил Коцев и дама с инициали И.Хр.
На 21 януари след споразумение с прокуратурата бившият директор на "Монбат Рисайклинг" Васил Богданов, ексшефът на плевенската екоинспекция Габриел Савов и бизнесменът Айгюн Еминов получиха условни присъди по аферата с вноса и преработката на опасни отпадъци, добила известност като "Боклукгейт".
Тримата се признаха за виновни пред Специализирания наказателен съд, че са част от ОПГ, извършвала престъпления срещу околната среда. И ще свидетелстват по делото.
Атанас Бобоков и Красимир Живков са обвинени за ръководители на организирана престъпна група, чрез която в период от около 5 г. с користна цел са извършили следните престъпления от Наказателния кодекс: чл. 282 (престъпление по служба); чл. 311 (лъжливо документиране); чл. 353б (управление на отпадъци не по установения ред, с което е създадена опасност за живота или здравето на другиго или за причиняване на немаловажни вреди за околната среда); чл. 353в (управляване на отпадъци не по установения ред) и чл. 353г (трансграничен превоз на опасни отпадъци в нарушение на установения ред), съобщават от спецпрокуратурата.
Освен това двамата са привлечени към наказателна отговорност и за вторични престъпления - Атанас Бобоков за това, че е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери, а Красимир Живков е предаден на съд и за извършено престъпление против народното здраве и околната среда, като то е извършено в съучастие с В.К.
Освен за участие в организирана престъпна група, Николай Миховски и В.К. са обвинени за документни престъпления и престъпления против народното здраве и околната среда.
Пламен Бобоков отива на съд за участието си в организираната престъпна група. А И.Хр. - само за документно престъпление.
Предвидените наказания за ръководителите на ОПГ са затвор от 5 до 15 г., а за участниците в престъпното сдружение от 3 до 10 г.
За извършените екологични престъпления законодателят е предвидил наказание лишаване от свобода от 10 до 20 г. и глоба от 15 000 лв. до 50 000 лв.
За документните престъпления наказанието е затвор до 5 г. и лишаване от право лицето да заема определена държавна или обществена длъжност.
В рамките на разследването по делото са били извършени множество огледи на местопроизшествия в землищата на област София, Червен бряг, с. Рупци, общ. Червен бряг, Плевен и Лом, обл. Монтана, при които са установени 16 756 тона отпадъци, сред които 7756 тона опасни. Част от намерените опасни отпадъци са били заровени на различни нерегламентирани места в страната. Те не са били управлявани в съответствие със Закона за управление на опасните отпадъци. Вследствие на това е била създадена опасност за здравето на хората и са причинени немаловажни вреди за околната среда.
Материалите по делото са 546 тома. Приложени са и събраните в хода на разследването веществени доказателства, които също са в значителен обем.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)