Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че американската блокада на Иран "ще остане в цялата си сила", докато Техеран не се споразумее с Вашингтон за прекратяване на войната, предаде Ройтерс.
Тръмп добави, че Иран се е съгласил изцяло да отвори Ормузкия проток, след прекратяването на огъня между Израел и Ливан.
"Ормузкият проток е напълно отворен и е готов за бизнес и неограничено преминаване, но военноморската блокада ще остане в цялата си сила и въздействие върху Иран, докато сделката ни с Иран не бъде завършена на 100%", написа американският лидер в социалната си мрежа "Трут соушъл".
Каквато и да е сделка с Иран по никакъв начин няма включва Ливан, но САЩ, отделно, ще работят с Ливан, уточни той. „Израел вече няма да бомбардира Ливан. САЩ им ЗАБРАНИХА да го правят. Стига толкова!“, написа още Тръмп.
Цените на петрола се сринаха с повече от 11% след съобщението на Иран.
Израел и Ливан се споразумяха за 10-дневно прекратяване на огъня, считано от 17:00 ч. източно време в четвъртък (16.04).
Военната кампания на Израел срещу подкрепяната от Иран групировка "Хизбула" е препънителен камък в преговорите между САЩ и Иран.


























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3090
2
17.04 2026 в 20:50
Само можем да гадаем, със саркастика.. :)
Тръмп обявява Ормузкия проток за „напълно отворен“ заради спада на цените на петрола и газа. В поредица от публикации на своята платформа Truth Social, Доналд Тръмп твърди, че Иран е обещал никога повече да не затваря Ормузкия проток.
Тръмп казва на „безполезното“ НАТО да стои далеч от Ормузкия проток..
Значителни разлики остават между позициите на САЩ и Иран, казва представител на Техеран
Високопоставен ирански служител заяви пред агенция Ройтерс, че въпреки уверенията на Тръмп за противното, между САЩ и Иран остават значителни различия, включително по ядрените въпроси.
Иран заявява, че американската блокада на Ормуз ще бъде посрещната със същото.
Говорител на иранското външно министерство предупреди в коментар по държавната телевизия тази вечер, че ако САЩ продължат блокадата си на Ормузкия проток, Иран ще отвърне със същото. - independent
3090
1
17.04 2026 в 18:08
Арагчи - „Преминаването за всички търговски кораби през Ормузкия проток е обявено за напълно отворено за оставащия период на прекратяване на огъня“..
ирански висш военен служител - Търговските кораби, преминаващи през Ормузкия проток, все още ще изискват разрешение от Иранската революционна гвардия, съобщи иранската държавна телевизия.
Корабите ще преминат по маршрут, определен от иранския флот, съобщи висш военен служител.
Военните кораби няма да имат право да преминават през пролива.
Демека пак затворен.. :))
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Новая газета: Патриарх Даниил е агент на Москва, Радев - лобист на Лукойл
Ивелин Михайлов с план Б за Исторически парк: Сменя посоката от култура към пари
Започва проверка замърсена ли е водата на Шофьорския плаж във Варна
Започва избор на новата антикорупционна комисия
Ивелин Михайлов обяви края на Исторически парк