Рилск - градът, край който бяха унищожени 500-те руски войници, е наречен на името на св. Йоан Рилски.
Градът Рилск (на руски - Рыльск) е с население малко над петнадесет хиляди души. Днес от старинното селище са останали само три барокови храма от осемнайсети век. Останалото е пометено от бурите на Революцията, Гражданската война и нацисткото нашествие. Днес селището е разположено на пътя на настъпващите в областта украински войски, които се опитват да привлекат към себе си руските сили, които бяха предназначени за настъпление към Харков (на украински - Харкiв). Но някога, в по-мирни времена Рилск е бил средище на местен култ към българския монах и светец Йоан Рилски. Оттук идва и името на населеното място.
След смъртта си през Х в. основателят на Рилския манастир бързо става обект на почит като светец и чудотворец. По това време древната Киевска Рус започва да се християнизира и най-лесният начин свещениците в страната да се сдобият с богослужебни книги е като внисат такива от България. Преди хиляда години, в епохата на Преславската и Охридската школа, процъфтяващи при дългото царуване на Симеоновия син Петър, България тъкмо е придобила престижа и влиянието, които не само ѝ позволяват да претендира за политическото значение на имперска сила, но и да бъде износителка на църковна култура. Нашествието на киевския владетел Святослав Игоревич в българското царство не спира контактите между ползващите близки езици българи и славянските поданици на Рус. Когато Източна България попада под византийска власт, част от българските книжовници заминават на север - както векове по-късно ще се случи при наближаването на османците към Търново.
През XI в. в пределите на днешното градче Рилск е издигната църква, посветена на Йоан Рилски. Не знаем дали тя е издигната от български монаси или от киевски поклонници, връщащи се било от Константинопол, било от Атон. Но в града е съществувало местно благочестиво предание, че в храма е съхранявана (днес липсващата от мощите в Рила) дясна ръка на Йоан. Селището около храма получава името Рилск заради рилския си светец-покровител. В онези времена всички християнски селища на славяноговорящи поданици на Рус се намират под властта и покровителството на великите киевски князе, потомци на скандинавския авантюрист Рюрик. Самият Киев (за който съществува хипотеза, че е основан като речно пристанище от ранни българи) вече като хрпистиянски град е наричан "Майка на руските градове", защото редом с великия княз в града се намира и митрополитът на всички земи на Рус. През XVII-XVIII в. е съществувало и местно (невярно) предание, че свети Йоан приживе е посещавал "своя" град.
Днес, когато войната наближава града, съхраняващ паметта за тази дълга история, можем да се надяваме, че излишните жертви ще бъдат спестени и че боевете ще бъдат последвани от справедлив мир.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1066
2
12.08 2024 в 09:19
593
1
09.08 2024 в 20:38
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Кабинетът на Шолц падна, Мерц е все по-близо до властта в Германия