Статуя на италианския журналист Индро Монтанели, който е започнал кариерата си по време на фашизма и по-късно работи за един от водещите всекидневници "Кориере дела сера", бе напръскана с червена боя, а под нея се появиха думите "расист" и "изнасилвач", предаде Би Би Си.
Нападението е извършено от антирасисти и публикувано в "Инстаграм" (малко по-късно е свалено). Това е първото нападение, което е извършено срещу статуя в Италия, след като в други държави като Великобритания и Франция започнаха атаки срещу паметници на фигури от колониалното минало - включително и срещу британския министър-председател Уинстън Чърчил.
Активистката група "Ретестудентимилано" нарече Монтарели "колониалист, превърнал робството във важна част от политическата си дейност" - той "не може и не трябва да бъде почитан на публично място".
Индро Монтанели е защитник на колониализма и става известен с брака си с "купено" 12-годишно момиче от колонизираната Еритрея по време на военната си служба през 30-те години на миналия век.
Кметът на Милано Джузепе Сала защити журналиста и добави, че статуята признава неоспоримия му принос като "велик журналист, борил се за свободата на пресата". "Когато съдим собствения си живот, можем ли да кажем, че е неопетнен? Животът трябва да се разглежда комплексно", добави той.
Монтанели започва да пише за фашисткото издание "Ил селваджо" ("Дивакът"), а по-късно разработва в Ню Йорк достъпния си стил, отличил го като известен журналист в Италия. Заминава за Етиопия като част от окупацията на територията й през 1935 г. и проявява ентусиазъм за службата си в италианската колониална армия, макар след това да показва известно разочарование от Мусолини. Той е кореспондент по време на испанската гражданска война, след което през 1973 г. създава крайнодесния вестник "Ил джорнале" и няколко години по-късно е прострелян в краката от крайнолеви активисти. Парк, близо до мястото на нападението, носи неговото име, където е и статуята. През 90-те отразява корупционните скандали, разтърсили политическата класа. Монтанели умира през 2001 г., а 2012 г. влиза в списъка на Международния институт за печата като един от Героите на свободата на печата.
В неделя общинските работници почистиха паметника от боята.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15256
2
16.06 2020 в 12:54
И днес в циганските общества е прието за нормално да се женят на по 12 - 13 години, ама не виждам някой да протестира. Дори Агенцията за закрила на детето или прокуратурата.
10571
1
16.06 2020 в 07:40
Последни коментари
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Пътнически самолет от Баку до Чечения се разби в Казахстан (видео)
Папата: Нека замлъкнат оръжията в измъчена Украйна! Да отворим вратата за преговорите
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия
Иван Костов: Имахме план за България. Но той беше саботиран