Тричленен състав на Върховния административен съд отмени уволнението на младши съдия Деница Урумова. Тя бе отстранена дисциплинарно с решение на Висшия съдебен съвет с решение от 8 март 2011 година след имотен скандал.
Той се разрази след като стана ясно, че през 2007 г. Деница Урумова - дъщеря на съдия Николай Урумов от Върховния административен съд, е придобила право на строеж в град Приморско като "крайно нуждаеща се" в разрез със закона. През 2007 г. Урумова получава парцел от 469 кв. метра близо до морето срещу 1829 лева. Строи 5-етажна сграда. В дисциплинарното производство, образувано с решение на ВСС от 3 юни 2011 година по предложение на петима членове на ВСС, се казва, че Урумова
е придобила право на строеж в гр. Приморско по силата на договор с Община - Приморско от 28.06.2007 год. в нарушение на тогава действащата нормативна уредба и е предприела строителство на обект по отстъпеното й право на строеж. Прието е, че с това си поведение е накърнила сериозно престижа на съдебната власт, като въпреки липса на жилищна нужда е предприела строителство на обект по отстъпеното й право на строеж.
ВСС е приел, че Урумова е нарушила Етичния кодекс на българските магистрати и е извършила дисциплинарни нарушения по чл. 307 от Закона за съдебната власт, като е нарушила правилата за професионална етика и действие или бездействие, което накърнява престижа на съдебната власт. Решението за отмяна на дисциплинарното уволнение на съдия Урумова е взето на 19 януари от трима върховни съдии: Таня Вачева (председател), Иван Раденков и Даниела Мавродиева (членове).
Според тях не са доказани дисциплинарни нарушения, а съдът "не може да определя кое поведение на магистрата представлява нарушение на моралните норми".
От текста на решението ясно се вижда, че съдия Урумова е получила правото на строеж при "допуснати съществени нарушения на административно-процесуалните правила и противоречие с материално-правните разпоредби". Кметът на Приморско е предоставил правото на строеж през 2007 година на основание Наредба за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, приета от Общински съвет - Приморско. Тя обаче е издадена въз основа на разпоредба от Закона за общинската собственост, отменена 3 години по-рано - през 2004 година. Няма отговор на въпроса на какво основание наредбата е била в сила между 2004 и 2007 година. На базата именно на тази наредба кметът е имал правомощията да предоставя право на строеж и без съгласието на общинския съвет. Правото на строеж е било учредено без провеждането на търг и по цени, определени от общинския съвет, защото това е разрешено според Наредбата за право на строеж на граждани с установени жилищни нужди (за каквато се е представяла Урумова). В случая се е искала само адресна регистрация на територията на Приморско и жилищна нужда, без значение от дохода им. Дали лицето има жилищна нужда, е преценявала комисия в общината.
От 15 юни 2009 година до отстраняването си Деница Урумова е младши съдия в Окръжен съд-Благоевград. Завършила е юридическото си образование през 2005 година във Великотърновския университет. Още като студентка - през 2004 година, подава молба-декларация за учредяване право на строеж върху имот - общинска собственост. Правото на строеж върху общински парцел й е отстъпено от кмета на Приморско със заповед от 10 май 2007 година. Договорът с общината за учредяване правото на строеж е сключен на 28 юни 2007 година. Той е осъществен при условията на преференциалната процедура за лица с жилищна нужда на територията на общината съгласно наредбата, издадена въз основа на отменена 3 години по-рано законова разпоредба. Същия ден на Урумова е издадено право на строеж, след което строителните работи започват. В т. нар. скандал "Приморско" бяха замесени и имената на други висши съдии. Роднини на съдиите от ВАС Панайот Генков и Андрей Икономов също се оказаха от "крайно нуждаещите се", получили права на строеж по същата схема. В скандала изплува и името на Веселин Пенгезов, чиято дъщеря също получила по този начин право на строеж. Пенгезов беше отстранен от поста председател на Софийския апелативен съд. Беше възстановен окончателно с решение на ВАС.
Решение №1000 на тричленния състав на ВАС от 19 януари може да бъде обжалвано пред петчленен състав на Върховния административен съд. Пълния му текст вижте тук.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)