Глоба от 300 лева заплашва всеки собственик на куче с тегло над 5 килограма, който го разхожда в градска среда без повод. 1000 лева пък ще е санкцията за онези стопани на агресивни кучета, които ги извеждат навън без намордник, решиха депутатите на първо четене с промени в Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Законодателната инициатива за по-строг контрол върху стопаните на четириноги бе подета от група народни представители от ГЕРБ, а повод за нея станаха зачестилите инциденти с нападения от кучета, някои от които с фатални последици.
„Осъзнаваме, че общественият интерес през последните десет години бе насочен основно към проблема с безстопанствената и бездомни кучета и овладяване на популацията. Така на заден план останаха обществените отношения, свързани с отглеждането, безконтролното пускане и разхождане на кучета“, заяви по време на дебатите Десислава Атанасова от ГЕРБ, цитирана от БГНЕС.
Според Атанасова предложенията ще повдигнат много въпроси и ще предизвикат широк обществен дебат по темата, в който тя призова да се включат всички заинтересовани страни. По думите ѝ трябва да бъде подложена на обсъждане и възможността за евентуална забрана за отглеждане на някои породи кучета или въвеждане на лицензионен режим за това.
С гласуваните на първо четене промени на 500 лева се повишава и санкцията за разхождане на кучета в забранените от общините места, каквито са детските площадки например. Предвидени са и няколко изключения. Няма да бъдат глобявани собственици, които разхождат любимците си в обособени за това места, извън населените места или ги използват при лов.
Контролът по изпълнението остава задължение на съответната община.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
8821
2
03.07 2019 в 12:41
Предателите са за еднократна употреба!
29303
1
03.07 2019 в 12:19
Песента, която милиони руснаци тайно припяват и плаши Путин
Внасят бюджет 2026 отново в понеделник
Захарова плаши ЕС, замразените руски милиарди са близо до Украйна
'Възраждане' се опитва да яхне антиправителствените протести
В проектобюджета влизат 60 млн. евро за купуване на лизинг на хеликоптери за пожари
ПП-ДБ, АПС и МЕЧ внесоха вота на недоверие
Дронове по маршрута на самолета на Зеленски при визитата му в Ирландия