Мирчев: Защо за Горанов има санкции по Магнитски, а за Борисов - не?

OFFNews 04 август 2026 в 17:29 3393 3
Ивайло Мирчев

Снимка БГНЕС

Ивайло Мирчев

“Защо на финансовия министър Владислав Горанов са наложени санкции, а за премиера Бойко Борисов няма предприето нищо, въпреки че самото американско правителство е установило, в документ на службата за контрол над чуждестранните активи OFAC пише, че е установила, че бизнесменът Васил Божков е дал такъв подкуп? Надявам се САЩ да отговорят на този въпрос.”

Това заяви съпредседателят на “Да, България” Ивайло Мирчев на брифинг в партийната централа.

Той разясни основните акценти в изпратеното по-рано днес от “Демократична България” писмо до OFAC, ДАНС и прокуратурата, продиктувано от това, че досега по казуса с подкупа от едрия български бизнесмен за бившия премиер и финансов министър американското правителство се е осланяло само на твърденията на самия Васил Божков.

“Питаме американското правителство дали има нова информация по делото, което Васил Божков води в САЩ, по повод твърденията на OFAC, че е установила, че Божков а давал подкупи на Владислав Горанов и Бойко Борисов. Питаме българската прокуратура и ДАНС дали смятат да направят проверка, дали ще се възстанови делото тук и дали смятат да искат допълнителна информация от американската страна, за да може българското общество да научи нещо по този казус”, каза Мирчев.

Междувременно от ГЕРБ отговориха с официална позиция по повод публикувания от BIRD документ.

“Винаги сме споделяли позицията и сме съдействали обективната истина да бъде изяснена! Ние я знаем! Но отново гледаме добре познат сценарий – взема се един процесуален документ, изваждат се изречения и се размахват некоректно в публичното пространство“, казват от партията.

Те определиха случващото се като “политическа пропаганда, а не правен анализ”.

Съпредседателят на “Да, България” за пореден път заяви, че няма да има обща партийна кандидатура за президент заедно с ГЕРБ, но категорично такава ще има заедно с “Продължаваме Промяната” и Форума за демократично действие.

“Българският кандидат-президент трябва да обедини голяма част от обществото ни, което е силно разделено, и никога не сме обсъждали партийна кандидатура”, добави Ивайло Мирчев, като отново посочи, че Андрей Гюров трябва сам да обяви желанието си да участва в изборите и очаква това да стане скоро.

Помолен за коментар има ли връзка между навлизането на турската държавна Turkish Petroleum Overseas Company в търсенето на нефт и газ в черноморската ни акватория в блок Хан Тервел и замразяването на договора ни с “Боташ”, Мирчев отговори, че няма конкретна връзка, а този процес тече много от преди правителството на Румен Радев да дойде на власт.

“Но връзката с “Боташ” е другаде - при разширението на Странджа-1, и че от октомври 2027 г. спокойно руски газ ще може да бъде доставян в Европа, представен като турски микс”, каза Мирчев.

Следете новините ни в :
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -9595

    3

    vovchik

    04.08 2026 в 22:28

    Сигурен съм, че OFAC незабавно ще отговорят на чичето с падналите дънки.

    1710

    2

    cunimi cu

    04.08 2026 в 19:56

    Контра въпрос.Защо си толкова тъп а другите не.

    -1338

    1

    Октим

    04.08 2026 в 17:59

    Че за какво тулупът окраде милиарди от държавата (а и при всяка малка възможност със сигурност продължава да граби)? Точно за такива случаи като плати на тези, които трябва, независимо от народността им!
     
    X

    Арх. Николай Яръмлъков: Багерът възстановява правовия ред