Мартин Димитров в подкаста: Съдебната реформа бе саботирана и бойкотирана, но трябва да се случи

Даниела Добрева 07 октомври 2024 в 10:33 8517 4

Мартин Димитров

Мартин Димитров е бивш председател на СДС, дългогодишен депутат и борец за редица каузи, една от които е проверката за принадлежност към тоталитарната Държавна сигурност на хората, заемащи висши държавни длъжности, и кандидатите за народни представители. Кандидат-депутат от "Продължаваме промяната-Демократична България" в 24 МИР и в Русе. 

Важно е да се знае дали кандидатите за депутати и всички изборни длъжности имат принадлежност към Държавна сигурност, защото хората трябва да имат информиран избор. Ако тази тема не ги интересува, не преглеждат информацията. Ако смятат като мен, че хора с принадлежност към ДС нямат място в парламента, не гласуват за тях. 

Така Мартин Димитров обяснява пристрастността си към темата и допълни, че на последния вот (за 50-и парламент - бел. ред.) ЦИК, която е доминирана от ГЕРБ, БСП и ДПС, е саботирала тази проверка. 

"Първо пратиха празен диск до Комисията по досиетата. После пратиха частични и непълни данни и казаха на комисията: "Търсете си ги сами", ако трябва и една година. Това ме принуди да напиша законопроект, който да казва какви данни трябва да предоставя ЦИК на комисията. Той не беше приет, но очевидно е имал необходимото въздействие данните да се предоставят и проверката да се случва... Сигурен съм, че преди изборите ще знаем кой кой е", посочи Димитров.

На последните избори е имало 80 кандидат-депутати от ДС от всички партии, без "Продължаваме промяната-Демократична България". 

Според Мартин Димитров проверката е важна, защото няма голям скандал, в който да се заровиш, и да не изскочи някой от ДС. 

Той се възмути, че водачи на листи за вота на 27 октомври са хора, които нито веднъж не са вземали думата в 50-ото Народно събрание, да не говорим за внесен законопроект. 

"Информираността на обществото е важна, тя е свързана и с преференциалното гласуване. Хората да питат, да искат и да дават лично доверие. Според мен това е един добър модел", е категоричен кандидат-депутатът от ПП-ДБ.

Формацията е рекордьор по преференциално гласуване. Там, където хората смятат, че листата е несправедлива, могат да я преподредят - така Димитров отговори на въпрос защо знакови фигури от ПП-ДБ са поставени на задни позиции в листите. Според него това е демократично право на всеки избирател и начин обединението да си върне загубените 100 000 гласа.

По въпроса кой свали последното правителство Димитров отговори, че видимата причина е смяната на Калин Стоянов като министър на МВР. При дебата лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов е изтъкнал, че Стоянов е безпристрастен и надпартиен, а после министърът изненадващо се озовал в листата на ДПС-Ново начало на Делян Пеевски. 

"Това ли е на Борисов независимата експертна фигура? Излиза, че заради искане на Пеевски Борисов свали правителството", разсъждава Мартин Димитров.

Стабилно правителство не може да се състави в България заради зависимостите, смята той. Стратегията на Борисов и Пеевски за тези 7 предсрочни вота е хората да се отегчат, обезверят и в крайна сметка да не гласуват. 

"Всичко това се прави, за да изглежда техният период на 12-годишно управление не толкова зле. Те казват: "По време на нашето управление нямаше 7 пъти избори. Да, имаше проблеми с корупцията. Да, не растяха доходите толкова бързо, но нямаше избори". Пеевски и Борисов искат да създадат една изкуствена представа, че е било по-добре. Борисов е световен рекордьор и трябва да бъде записан в Книгата на Гинес по брой избори, които е предизвикал. Той свали две редовни правителства и... Между другото той се изказа, за което вече съжалява, за осмите избори", заяви Димитров.

По думите му всичко това може да бъде променено от българските граждани, вместо да се движим по сценария на Борисов за още предсрочни избори. ГЕРБ и ДПС имат твърди електорати, на които разчитат, и при ниска избирателна активност постигат желаното. 

При висока активност обаче може да се окаже, че Пеевски не влиза в парламента и "това може да се окаже много ценно". Може да се окаже, че ГЕРБ е назад в класирането, прогнозира той.

"Тук е моментът хората да се ядосат и да гласуват, за да постигнем поне средната европейска активност", изтъкна той.

На въпрос възможна ли е нова сглобка отговори, че партиите в управлението категорично трябва да се разграничат от модела "Пеевски". ПП-ДБ продължава да настоява премиер да е гражданска фигура, подкрепена от широко мнозинство, и да се състави експертно правителство.

"Докато няма категорични ангажименти за разграждане на модела "Пеевски", докато Пеевски и Борисов си играят на "Чий е Калин Стоянов", няма какво да говорим. България се намира в критична точка - решава се следващият Висш съдебен съвет, следващият главен прокурор, следващият председател на ВАС, решава се за сухопътния Шенген, еврозоната и аз се надявам хората да излязат и да гласуват. Защото от следващото народно събрание и от решенията, които ще взема, зависят всички тези въпроси", изтъкна Димитров.

Съдебната реформа у нас бе саботирана и бойкотирана, е категоричен той и даде пример с Румъния, която драматично ни задмина толкова много, че вече не се вижда на хоризонта след 12-годишно управление на ГЕРБ. Има два пъти по-висок растеж от България, два пъти повече инвестиции, предстои отпадането на американските визи за румънците. Огромният напредък на Букурещ е от реформите, особено от съдебната, изтъкна Димитров.

"Докато сме в този модел, в който могат да ви откраднат фирмата, да ви проверяват, защото се неудобен на някого или сте казали нещо, нищо добро не ни чака... Това ги (другите политически сили - бел. ред.) ужасява. Като сложим на масата антикорупционно законодателство в парламента, всички бягат, все едно си отишъл нещо лично да им вземеш", коментира Мартин Димитров. 

Според него има драматичен спад в качеството на народните представители и поясни, че последното заседание на 50-ия парламент го доказва. Тогава депутатите чупиха, викаха и спираха осветлението, докато накрая председателят на НС Рая Назарян не прекрати заседанието. Това може да се повтори с приемането на бюджета или увеличението на пенсиите, прогнозира Димитров.

Като грях на правителството на ПП-ДБ Мартин Димитров изтъкна факта, че не са направили кампания за разясняване на ползите от въвеждането на ервото. 

 Абонирайте се за канала на OFFNews в YouTube!

    Даниела Добрева

    Даниела Добрева е журналист в OFFNews от 2019 г. Кариерата си започва преди повече от 30 г. Работила е на различни позиции в националните вестници "Новинар", "Монитор" и "Сега".

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    55

    4

    Джендо Джедев

    07.10 2024 в 12:58

    "Всичко това се прави, за да изглежда техният период на 12-годишно управление не толкова зле. Те казват: "По време на нашето управление нямаше 7 пъти избори. Да, имаше проблеми с корупцията. Да, не растяха доходите толкова бързо, но нямаше избори".

    Доста хитро. Ганьо е склонен да мисли в стил "При бай Тошо беше по-добре!", а тия тюфлеци са уловили тая струна и дрънкат на нея.

    -980

    3

    Октим

    07.10 2024 в 12:24

    Докато дебелян прасеееФскиЙ върти на тлъстия си пръст цялата държава ( а и банкянската мутра му играе по свирката ) реформа в страната няма да има!

    14389

    2

    случайно прочетох

    07.10 2024 в 11:52

    ПП-ДБ, както и Костов, не разбраха, че имат проблем с комуникацията с 80-те% дебили, които също имат право на глас и пълнят селските читчлища на сбирки с Лойко, Шиши, Копейката, Величия, Падения и т.н.
    Трябва да имат група от активисти на ПП-ДБ нe за "връзки с обществеността", а за "връзка с дебилите" и тези хора да могат на ПРОСТ (като на Лойко) език да обясняват защо трябва да гласуват за тях!

    11882

    1

    leomesi

    07.10 2024 в 10:44

    То, че трябва - трябва, ама дали?

     
    X

    Хорáта, които събират хóрата от двете страни на границата