Клетвата на новоизбраните конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков ще е този петък от 11 ч., съобщи КС.
Клетвата ще се положи в присъствието на председателя на Народното събрание, на президента Румен Радев и на председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд.
Преди минути от администрацията на президента съобщиха, че Радев е сезирал Конституционния съд за избора на Атанасова и Белазелков. Държавният глава настоя още полагането на клетвата да бъде отложено до произнасянето на съда.
Междувременно Инициатива "Правосъдие за всеки" обяви протест срещу избора на Атанасова и Белазелков под надслов „Конституционен съд под обсада! Да защитим правото и демокрацията!"
Днес с позиция излязоха и адвокатски колегии от цялата страна. Те поискаха депутатите да отменят гласуването си за избор на Атанасова и Белазелков. В нея се посочва още, че не бива да се допуска уронване на престижа на КС.
Казусът около избора на Атанасова и Белазелков е заплетен, тъй като в решението на НС се посочва, че мандатът им ще бъде девет години. Това обаче противоречи на решение на КС от миналия вторник, в което се посочва, че мандатът им ще бъде 7-годишен. Това бе и причината и опозицията в НС в лицето на БСП да обяви, че готви своя жалба до КС. Вчера Корнелия Нинова поиска от Радев да бламира клетвата на Атанасова и Белазелков. Така би се повторил прецедентът "Марковска".
В петък "сглобката" избра Атанасова и Белазелков за конституционни съдии. С гласуването си обаче ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС нарушиха решение на Конституционния съд, докато избира свои. КС казва, че мандатът на Белазелков и Атанасова ще е 7 г., НС обаче ги командирова за 9 години.
Може ли Радев да провали клетвата?
Формално президентът Румен Радев би могъл да бламира клетвите на новите конституционни съдии. Така би се повторил и прецедентът "Марковска" от 2012, когато президентът Росен Плевнелиев не допусна Венета Марковска да положи клетва. Той прекъсна церемонията в момента, в който Марковска следваше да се закълне, изложи мотивите си и напусна залата.
Тогава Марковска така и не встъпи в длъжност, като това се дължеше на следната разпоредба:
"Членовете на Конституционния съд встъпват в длъжност от момента на полагане на клетва в присъствие на председателя на Народното събрание, на президента и на председателите на Върховния касационен съд и Върховния административен съд."
Възможностите да се повтори този сюжет обаче са малко вероятни. Първо - както юристи коментират, сега тълкуването може да е друго, заради политическата ситуация. Второ - през есента предстои и президентът да предложи член на КС, който по същата линия може да бъде бламиран от председателя на парламента - т.е. представител на "сглобката", излъчила Атанасова и Белазелков. На следващо място срещу двамата новоизбрани съдии не се водят разследвания, какъвто бе мотивът на Плевнелиев през 2012 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1246
1
23.01 2024 в 17:11
Последни коментари
Nedejte taka
''Медицински надзор'' проверя кюстендилската болница, отказала прием на дете
CAHDOKAH
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не е правилно срещите да са през социалните мрежи и медиите
dolivo
Пулмолог: Слушайте любима музика, като ви нападне вирус, не духайте силно носа при хрема
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)