Рязането на дървета заради ремонта на столичната улица "Опълченска" започна тази сутрин. На мястото има много полиция, видя репортер на OFFNews.
Цяла армия от полицаи е блокирала Опълченска по думите на живущите там. Явно Столична община смята да сече дърветата независимо, че има жалби в съда срещу изсичането с искане за спиране на изпълнението на заповедите на кмета, написа Тома Белев във фейсбук. Едва ли ще има по-зрелищно политическо самоубийство в историята на София през тази половина на 21 век. Можете да отидете до парка "Св. Никола", за да присъствате и после да разправяте на деца и внуци. И всичко заради едни 15 милиона за Трейс, пише още Белев.
Вчера от Столична община предупредиха, че дърветата от източната страна на платното не могат да бъдат запазени.
Никой от нас не иска да се изсичат дърветата и точно затова сме предвидили компенсаторно залесяване. На мятото на премахнатите 39 дървета ще бъдат засадени над 100 нови и пораснали дръвчета, и така ул. „Опълченска“ след ремонта ще стане по-зелена. Същевременно подчертаваме, че нито едно дърво в парк „Св. Никола“, т.е. от западната страна на Опълченска, няма да бъде отрязано, защото те са извън обхвата на проекта, увериха от СО.
Експертите са единодушни, че преместването на пораснали дървета е невъзможно от техническа гледна точка и твърде рисково заради нищожната възможност те да преживеят след като бъдат отново засадени. Нещо повече: тази операция струва по около 30 000 лв. за всяко дърво, което означава над 1 млн. лв. за преместването на всички дървета по Опълченска, които са върху подземните канали.
Улицата може да се ремонтира, без да се секат дървета! За какво протестират на Опълченска?

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11624
18
05.09 2024 в 09:32
7450
17
04.09 2024 в 16:49
2000
16
04.09 2024 в 16:15
11624
15
04.09 2024 в 16:11
11624
14
04.09 2024 в 16:05
2000
13
04.09 2024 в 15:33
11624
12
04.09 2024 в 15:20
7450
11
04.09 2024 в 14:27
Тц. Това са широколистни дървета. Имат листа, и то напълно пораснали, 6-7 месеца в годината. През останалото време какво правят? Знаеш ли? Дишат. Всяко живо същество диша. И растенията дишат. А при дишането поемат кислород и отделят въглероден диоксид. Когато имат достатъчно големи листа, които фотосинтезират (без да престават и да дишат), количеството кислород, което отделят е абсолютно пренебрежимо. И на квартално ниво. Фотосинтезата също не е 24 часа, а е само през светлата част на денонощието.
2000
10
04.09 2024 в 14:20
7450
9
04.09 2024 в 14:09
Ивелин Михайлов обяви края на Исторически парк
Ивелин Михайлов обяви края на Исторически парк
В ПП не знаели, че се формира ИК за издигане на Гюров за президент
Откриха мъртва обявената за издирване туристка в Пирин
Ивелин Михайлов обяви края на Исторически парк