Разложкият алпинист Георги Колевичин покори връх Макалу в Хималаите - петият най-висок връх в света, съобщава Нова тв.
35-годишният Георги Колевичин е достигнал върха с височина 8485 метра след дни на тежка аклиматизация, екстремни метеорологични условия и изключително сложен финален маршрут над 8000 метра.
„Девети май 2026 година. Връх Макалу. 8485 метра. Поздрави на всички!“, каза Колевичин малко след успешното изкачване.
Той определи изкачването като значително по-тежко от първия му осемхилядник - Манаслу, покорен миналата година.
„Макалу е много по-техничен връх от Манаслу, но за радост всичко мина успешно. Най-важното е, че съм жив и здрав“, сподели алпинистът.
Експедицията започва в средата на април с пристигане в Непал и придвижване до Лукла, откъдето тръгва дълъг преход към базовия лагер.
„Пристигнах в Непал на 14 април, след което пътувах до Лукла и оттам имахме около седем дни трекинг до базовия лагер. Това беше началото на аклиматизацията“, разказа той.
Колевичин подчерта, че един от най-рисковите моменти е бил финалното слизане от върха при над 8400 метра, когато времето рязко се е влошило. По думите му височината и условията водят до крайно физическо и психическо натоварване.
„Понякога в края на такива изкачвания се появява чувство на безсилие, но винаги намирам сили да продължа“, призна алпинистът.
Той допълни, че мотивацията му е била да завърши изкачването от първия опит. Според алпиниста след такива експедиции човек започва да цени живота повече, защото самотата там го кара да се замисли за най-близките си хора.
Колевичин вече гледа към следващата си цел по проекта „14 мечти“ - изкачването на всички 14 осемхилядника в света.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Москва удари Киевска област с Орешник, най-малко 4 жертви на руските атаки
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро
Гробна тишина от правителството за атаката с ''Орешник'' в Украйна. Дори Унгария реагира остро