Платформа „Нови драматургии“ е инициатор на мащабния международен проект „Социално-политическият потенциал на съвременния танц“, който ще срещне творческия опит на артисти от Балканския полуостров и от САЩ и по време на който между 18 и 22 октомври в София ще се проведе лаборатория за обмен, уъркшоп, презентация и лекция в РЦСИ „Топлоцентрала“. Поредицата от събития е част и от дванадесетото издание на АСТ Фестивал за свободен театър.
Началото ще постави Лабораторията за обмен на практики и дискурси, чиято основна идея е да събере артисти, теоретици и куратори от САЩ, България, Северна Македония и Сърбия. Те дискутират работата си през перспективата на връзка ѝ с политическото като отражение на тяхното артистично и гражданско действие. Участниците ще споделят творчеството си, своите идеи, практики, преживявания, ще говорят, ще танцуват, ще задават въпроси, ще обсъждат, ще дават и получават обратна връзка.
Привличането на хора от много различни социални, политически, културни и исторически контексти – каквито САЩ и балканските посткомунистически страни определено представляват – ще предизвика взаимни провокации и нови осъзнавания, но и ще извади артистите от сферата на изкуството и ще проникне в социалната тъкан на техните общности.
Лаборатория за обмен на практики и дискурси: САЩ - Балкани
Първата част от мащабния проект ще се проведе на Балканите между 18 и 31 октомври последователно в София, Белград и Скопие. Хореографите и изпълнители Кати Уестуотър и Андрос Зинс-Браун, артистът и теоретик Томас Дефранц, кураторът и артистичен директор на The Chocolate Factory Theatеr Брайън Роджърс ще работят във всеки град с местните професионални общности от артисти, теоретици и куратори.
Платформа „Нови драматургии“ ще постави началото в София на 18 октомври. В рамките на четири дни ще се проведе първата Лаборатория за обмен в партньорство с РЦСИ „Топлоцентрала“. Участие в нея ще вземат американски и български артисти, куратори, теоретици, сред които Брайън Роджърс, Кати Уестуотър, Андрос Зинс-Браун, Томас Дефранц, Мира Тодорова, Младен Алексиев, Василия Дребова, Стефани Ханджийска, Зорница Стоянова, Цвета Дойчева. Събитието не е публично, а представлява професионална среща, която ще стимулира по-активно културния диалог между различни школи и сцени и дори евентуалното бъдещо сътрудничество между различните артисти.
Софийската част от проекта обаче включва и някои публични събития като лекция и представяне, съпроводено с разговор. В два дни ще се проведе и уъркшоп за практици и теоретици в полето на изпълнителските изкуства.
На 18 октомври от 17:00 ч. в РЦСИ „Топлоцентрала“ Брайън Роджърс, артистичен директор и съосновател на The Chocolate Factory Theater (Ню Йорк) и арт мениджърът и изследовател - Томас Ердер (Берлин) ще говорят за независимите сцени на съвременните изпълнителски изкуства в Европа и САЩ.
На следващия ден – 19 октомври от 17.00 ч. отново в „Топлоцентрала“ ще бъде лекцията на изследователя, артист, хореограф и артистичен директор на SLIPPAGE: Performance|Culture|Technology - Томас Ф. Дефранц, на тема: „Размиване на фона: чернокожият пърформанс като политическа онтология“. Томас Дефранц ще представи това малко известно проявление на съвременния танц в България – танцът, който се ражда в недрата на чернокожата общност и е силен политически жест.
Дефранц ще води и уъркшоп за практици и теоретици в изпълнителските изкуства, наречен „Танцувайки края на света“. Уъркшопът е без такса за участие и със задължително предварително записване до 18 октомври тук .
Ателието ще бъде на английски език и ще се проведе на 20 и 21 октомври отново в „Топлоцентрала“. Уъркшопът е оодходящ за танцьори, актьори, хореографи, режисьори, изследователи.
За него Дефранц казва: „Ателието ще изследва неизбежността на пандемиите, остаряването, расизма, племенните борби, капитализма, колоризма, теоретичните презумпции, бялото превъзходство, дискриминацията към различните тела, хетеронормативността.“
През 2023 г. проектът „Социално-политическият потенциал на съвременния танц“ ще продължи. Тогава артисти, куратори и теоретици от трите балкански държави ще пътуват до Ню Йорк, за да работят заедно с американските си колеги в рамките на едноседмична лаборатория-резиденция в The Chocolate Factory Theater. Те ще имат възможност да посещават класове и работилници в Movement Research.
За платформа „Нови драматургии“
В началото на 2022 г. „Нови драматургии“ започна отново активната си дейност върху създадената от нея дигитална платформа за критика и теория - dramaturgynew.eu и усилията за по-голямата видимост на съвременните изпълнителски изкуства в България. Организацията се занимава с различни дейности като: обучителни програми, дискусии, копродукции, драматургични консултации, изследователска, преводна и издателска дейност. „Нови драматургии“ е сред малкото организации в България, специфично фокусирани върху една съществена сфера на популяризирането, но и на по-задълбочения критически или журналистически анализ на съвременния театър, танц и пърформанс.
Проектът за международен обмен на идеи и практики на артисти, теоретици и куратори от САЩ и Балканите е организиран от платформа „Нови драматургии“ (София), The Chocolate Factory Theatеr (Ню Йорк), Локомотива - Център за нови инициативи в областта на изкуствата и културата (Скопие), Stanica/Station Service for contemporary dance (Белград), Movement Research Inc. (Ню Йорк)
Международният проект „Социално-политическият потенциал на съвременния танц“ се реализира в София с финансовата подкрепа на Trust for Mutual Understanding (TMU) и Национален фонд „Култура“, програма „Едногодишен грант“. Той се осъществява в партньорство с РЦСИ „Топлоцентрала“ и АСТ Фестивал за свободен театър.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)