Австрия е склонила да ни пусне изцяло в Шенген от януари

OFFNews 22 ноември 2024 в 13:48 3835 4

Румъния и България могат напълно да се присъединят към Шенгенското пространство от януари

Снимка Getty Images

Румъния и България могат напълно да се присъединят към Шенген от януари 2025

Румъния и България могат напълно да се присъединят към Шенгенското пространство от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер.

Пинтер добави, че окончателно решение ще бъде взето на среща на 11 декември на среща на вътрешните министри на ЕС.

Изказването на Пинтер идва след днешната среща на вътрешните министри на Австрия, България, Румъния и Унгария в Будапеща.

Срещата беше организирана от Унгарското председателство на Съвета на Европейския съюз и на нея бяха обсъдени предстоящите стъпки за отпадане на контрола по вътрешните сухопътни граници за България и Румъния, известен като сухопътен Шенген.

Приветствам положителните резултати от неформалните разговори днес в Будапеща, написа в социалната мрежа Х председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по повод срещата на министрите на вътрешните работи на България, Румъния, Австрия и Унгария.

Мястото на България и Румъния е в Шенгeн. Премахването на проверките по сухопътните граници е последното препятствие. Следващият етап е официално решение на Съвета на ЕС. Нека 2025 г. донесе по-силен Шенген, добавя Фон дер Лайен.

Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола също отправи приветствия и отбелязва, че евродепутатите отдавна призовават за цялостното присъединяване към Шенген на България и Румъния. Очаквам окончателно решение в близките дни, съобщи Мецола.

На 12 декември Съветът на ЕС по правосъдие и вътрешни работи се очаква да гласува на заседание в Брюксел за отпадането на проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния. Преди година Съветът на ЕС реши България и Румъния да бъдат приети в Шенген, като първо отпаднаха проверките по въздушните и морските граници.

Главчев: Засега нещата вървят по план

От самото начало бяха ясни стъпките за Шенген. Финалното решение ще бъде взето на 12 декември. Това каза пред БТА служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на вътрешните министри на България, Румъния, Австрия и Унгария. Служебният премиер е на посещение на Граничния контролно-пропускателен пункт „Кулата“.

Засега нещата вървят по план, на срещата на вътрешните министри беше отчетен напредъкът на България и Румъния в борбата с нелегалната миграция, но трябва да подчертаем, че усилията са не само на България и Румъния, а на целия Европейски съюз, каза още Димитър Главчев.

След официалното ни приемане и в сухопътния Шенген мерките не спират, а ще се засилят още. Ще се запази в известна степен граничния контрол, така че да не се допусне изкривяване на мигрантския поток. Ще имаме съвместни с Австрия и Румъния екипи на българо-турската граница, обясни служебният премиер.

„Ще има 100 души на българо-турската граница, които ще следят за реда, в този формат – България, Румъния и Австрия. 2400 души и в момента се грижат за сигурността на границата. Увеличихме числеността на граничните полицаи с 1200 души, закупихме високопроходими автомобили“, каза Главчев.

Димитър Главчев коментира още, че България имаше готовност за пълноправно членство в Шенген още при последното правителство на Бойко Борисов, но е отнело време страната ни да докаже това на двете държави - Австрия и Нидерландия, които имаха своите основания да не ни допуснат.

В очакване на Нидерландия

Нидерландия все още може да възпрепятства процеса по пълноправното членство на България и Румъния в Шенген, съобщи в сряда Financial Times.

Холандското правителство даде зелена светлина за присъединяването на България и Румъния към Шенген през 2023 г., преди крайнодясната Партия на свободата на Герт Вилдерс да се присъедини към управляващата коалиция в страната след изборите през ноември миналата година.

След като ветото на Австрия бъде вдигнато, холандският парламент ще проведе нов дебат по въпроса и може да препоръча преразглеждане на позицията на Нидерландия.

„Обикновено намерението е да се отстоява заетата позиция“, заявява източник на Financial Times, но добавя, че има „възможност“ депутатите в Хага да променят мнението си.

Виж още за:
    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    -335

    4

    Far Rider

    22.11 2024 в 15:02

    Поредната огромна фатална жестока грешка! 1. Задунайская губерния не трябваше да бъде в ЕС. Причните са много и няма да се спирам на тях. 2. Не трябваше да се позволява влизането в НАТО и пълен достъп на руските шпиони до секртената информация на организацията. 3. Влизането в Шенген е важно за руските агенти с щедро подарени български паспорти. За последните 3 години са над 10 000!

    14389

    3

    случайно прочетох

    22.11 2024 в 14:34

    А, дано!

    2114

    2

    Mateevk

    22.11 2024 в 14:26

    Абе те нека ни пуснат. По-добре късно, отколкото никога. Защото ми писна да слушам глупости, че сме били втора ръка хора, че ни пуснали само Шенген по въздушно-капков път и прочие простотии от много прости хора, решили, че могат да управляват много по-умни и начетени от тях.

    900

    1

    Bilbo

    22.11 2024 в 14:06

    Абсолютно съм за всички интеграции с ЕС. Но мисля, че ако ни пуснат сега, ще е най - голямото лицемерие от страна на ЕС. Защото не мисля, че сме на различно положение от последния път, когато ни отрязаха Австрия и Нидерландия. Не мисля, че за 1 година без действащо правителство сме постигнали някакви огромни резултати. С две думи, ако ни пуснат сега, значи можеше да ни пуснат още миналата година, да не говорим и преди това.