Счупиха с близо час рекорда на 200 км двойна обиколка на Витоша

Кристиян Кирилов с невероятно постижение в дуатлона, Лили Ангелова с пълен комплект медали

OFFNews 16 юни 2019 в 13:07 3237 0

С невероятен рекорд завърши поредното издание на Обиколката на Витоша, която отново е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“. Кристиян Кирилов грабна победата при дуатлонистите, които в рамките уикенда първо изминават 100-те километра с велосипед и после пробягват същото разстояние. 26-годишният супермен финишира с общо време 14.26:26 ч. за да подобри с уникалните 54 минути собствения си рекорд на трасето (15:32,44 ч.). Значението на това постижение се засилва от факта, че Кристиян обиколи два пъти Витоша за едно денонощие и три часа. Резултатът му с велосипеда е 5.04:12 ч. (4-ти след първото изпитание), а на бягане даде 9.22:15 ч. – девето време сред всички финиширали.

„Тръгнах една идея по-бавно, но след като усетих че имам сили засилих темпото. Щастлив съм с третата си победа от третото участие. Тежко е да изминеш 200 км за толкова кратко време, изпитанието изисква сериозна подготовка от няколко месеца. Трасето бе отлично, времето също. Напоследък се концентрирам в супермаратоните, бяганията на класическите 42.195 км вече са ми кратки. Следващото ми състезание е националният шампионат на писта, вероятно ще стартирам и в изкачването на Витоша от НДК до Черни връх на 25 август,“ каза след финала супермена от Берковица.

Втори при дуатлонистите завърши миналогодишният шампион Камен Тончев за 14.40:13 ч - също с по-бързо от досегашния рекорд, трети е Димитър Цанков с 15.51:02 ч.

При жените супергероят бе Лили Ангелова, спечелили пълен комплект медали. След като грабна среброто с велосипеда, тя финишира трета при бегачите, за да ликува с титлата на дуатлон с общо време 16.25:38 ч. – четвърто време от всички завършили, веднага след първите трима мъже.

Продължава доминацията на Мария Николова при жените в бягането на 100 км. Мария спечели петата си победа при деветото си участие в Обиколката. Този път резултатът й и бе 9.41:15 ч., като само три минути не й достигнаха до остави в историята собствения си рекорд на трасето от миналото лято. Среброто бе за Моника Филипова с 10.19:14, а трета в бягането завърши спечелилата дуатлона Лили Ангелова с 10.45:57 ч.

„Това бе най-трудното ми състезание. Имах леко навехнат глезен и го пазех до 30 км, Там обаче стъпих накриво при едно изкачване от което болката се усили. И започна голямото страдание… След това просто стисках зъби от един подкрепителен пункт до друг. Доволна съм, защото на практика завърших изпитанието на един крак…“ сподели след победата си Николова.

Много интересно се разви спорът за титлата в 100-километровото бягане при мъжете. Миналогодишният шампион и рекордьор Александър Спасов тръгна супер мощно и по средата на разстоянието бе лидер с рекорден график, който го водеше към уникалния резултат под 8 часа. Към 70-ия км обаче Спасов получи стомашна криза, намали темпото, което му попречи да
завърши в рекордния си ритъм. Там някъде напред излезе 24-годишният Христо Цветков, който запази преднината си до края и финишира за 8.34:05 ч. Преди да даде интервюта обаче той изчака да завърши и да поздрави своя най-добър приятел Владимир Ставрев, финиширал втори за 8.42:04, бронзът бе за Любомир Тодоров с 8.55:51 ч.

„Благодаря на Владо, защото той ми помогна с класното съперничество. Това лято времето бе доста по-топло, трасето бе много добро. Проблем бяха крампите, което ме мъчиха към 30-и км, но след това се стабилизирах. Жалко за Александър Спасов, задминах го 30 км преди финала, той страдаше от болки в стомаха. Мечтая обаче да победя когато той няма проблеми и да му отнема рекорда. Може би следващата година…", каза след победата си Христо Цветков.

Завършилите атлети ползваха „екстрите“ на душ веднага след финала, осигурен от „Софийска вода“, която раздаде на призьорите ваучери за над 3000 лв.. Общият награден фонд бе над 10 000 лв. На старт в Обиколката на Витоша застанаха представители на 29 държави, чужденците са 112. Тази година ръководството на Природен парк Витоша даде разрешение маршрутът на Обиколката на Витоша да бъде „осиновен“, което означава, че маркировката и табелките вече ще могат да се поддържат и ползват от всички желаещи целогодишно.

Награждаването на бегачите и дуатлонистите е днес в 16 ч. в зоната на старт финала на паркинга пред резиденция Бояна до входа на базата на БФС.