Спира поддръжката на електронната и комуникационната система на Спешна помощ. Договорът с фирмата изпълнител на услугата е изтекъл, а Министерството на здравеопазването е обявило нова обществена поръчка.
Договорът с "Консорциум Електронно здравеопазване”, който е осигурявал досега поддръжката на системата, е изтекъл на 22 юли, а поетапното спиране на дейностите ще започне на 14 август.
Процедурите за новата обществена поръчка ще отнемат два месеца, ако по нея няма обжалване.
Новата обществена поръчка е на стойност 4,3 млн. лева. За последните три години на консорциума са платени над 5 млн. лв. или по 180 хиляди лева на месец за поддръжка, обясни зам.-министъра на здравеопазването Мирослав Ненков.
В новата обществена поръчка е заложено осигуряване на паник бутон не в линейките, а в джобовете на екипите, посочи Ненков.
От МЗ уверяват, че след спирането на комуникационната система няма да има промяна в работата на спешните екипи.
След спирането на поддръжката на комуникационната система обаче вече няма да има възможност за GPS проследяване на адресите, а служителите ще трябва да въвеждат адресите на ръка.
Това няма да се отрази на работата на медицинските екипи и всеки, който има нужда от спешна помощ, ще я получи, както досега. Ако системата спре да функционира, комуникацията между тел. 112, центровете за спешна медицинска помощ и линейките ще се извършва чрез резервните наземни и мобилни линии за връзка, уточни зам.-министърът.
Сътресения няма да има. На практика, до подписването на нов договор ще върнем стария режим, по който екипите са работили преди 2009 г., обясни той.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
''Най-доброто предстои!''. Пеевски сменя устава на ДПС в НДК (видео, снимки)
Депутатите ще разгледат Бюджет 2025 на 7 януари
PISA: Българчетата са най-функционално неграмотни в Европа. Къде сме година след теста
Орбан обвини имиграцията за нападението в Магдебург