С лични нападки и опит за порицаване на съдия Калин Калпакчиев членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) опитаха да отклонят дебата за последния мониторингов доклад на Европейската комисия.
Галя Георгиева взе отношение по темата, като нападна Калин Калпакчиев за това, че той бил герой в снимки, които показват негова среща с бившия правосъден министър и председател на "Да, България" Христо Иванов и съдия Мирослава Тодорова. В същото време Георгиева поиска обяснение от Калпакчиев за негово изказване по телевизията, с което той обяснил, че очаква формално обсъждане на евродоклада във ВСС. Той също така казал, че мнозинството във ВСС взима решения под натиск и е формирано "икономически и олигархически", като защитава "корупционния консенсус на тези, които диктуват правилата".
Георгиева поиска обяснения от Калпакчиев с мотива, че с подобно изказвания той обижда останалите членове на съвета.
От своя страна главният прокурор Сотир Цацаров подкрепи предложението на Галина Карагьозова този дебат да бъде отложен и Съветът да се концентрира върху евродоклада. "Защото ще изпаднем в един дебат, който много пъти е воден и няма да доведе до каквито и да било резултати. Ще излезем от темата, която е доста по-важна от изказванията на Калин Калпакчиев", каза Цацаров. По думите му той не се интересува какво е мнението на "хора като Калпакчиев" за главния прокурор. "Дали Калпакчиев ще ме причисли към олигархични кръгове - той е последният, чието мнение ме интересува", каза Цацаров.
В отговор Калин Калпакчиев предложи на главния прокурор да се поинтересува кой прави нерегламентирани снимки, които да изтичат в медиите. "Няма да се поинтересувам", отговори главният прокурор. Калпакчиев контрира, че не е очаквал и да го направи, тъй като Цацаров се интересувал само от конкретни записи.
В този момент залата напусна представляващият ВСС Димитър Узунов. След него залата напуснаха Галя Георгиева и Сотир Цацаров, като последният тресна вратата на залата, в която заседава Съветът.
"Това, което г-жа Георгиева каза, го наблюдаваме от самото начало на формирането на ВСС, то показва начин на мислене, начин на поведение, което е една от причините за констатациите в 10-ия доклад, който заключава какво е свършено и какво не. Изместването на проблемите към тяхната жълтина - това кой с кого се е срещал, кой с какво е бил казал, опитите за цензуриране на личните мнения, е част от маниера на този ВСС", каза Калпакчиев.
Той заяви, че очаква от главния прокурор да каже какви мерки ще предприеме прокуратурата по отношение на препоръките за отчетност и ефективност.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12078
6
02.02 2017 в 20:53
11467
5
02.02 2017 в 14:26
7568
4
02.02 2017 в 14:10
42249
2
02.02 2017 в 12:03
В частност много е важно и мнението на част от магистратите, които „разговарят с граждани пред сградата на Темида, облечени в тоги“!
Също така "РискМонитор" и "Българския институт за правни инициативи" на жийзъс айвъноф.
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара